+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

AA Istanbul Visiting School 2017: Robotic Mediations

7 Nisan 2017, 08:35
  defa okundu.

AA Istanbul Visiting School'a başvurmak için son tarih 14 Haziran 2017.

AA Istanbul Visiting School 2017: Robotic Mediations

AA Istanbul Visiting School, Architectural Association (AA) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi iş birliği ile düzenlenmekte olan ortak eğitim, çalışma ve üretime dayalı eğitim platformu.

Geçmiş senelerde olduğu gibi yenilikçi tasarım metodolojileri ve büyük ölçekli prototip teknikleri üzerine araştırmalarını sürdürecek olan AA Istanbul Visiting School, uluslararası alanda faaliyet gosteren Zaha Hadid Architects, Architectural Association gibi kurumlarda çalışan bir dizi uzmanı bir araya getirecek.

AA Istanbul Visiting School, form, malzeme ve yapı arasındaki bağları, hesaplamalı tasarım teknikleri ve robotik üretim teknolojilerinin bir araya getirilmesi yoluyla araştıracak. Tasarım, analiz ve üretim için kullanılan hesaplama yöntemleri analog deneylerle birleştirilerek, "deney yoluyla öğrenme" metodunu aktif bir stüdyo ortamında buluşturacak. Tasarım, üretim ve yapım süreçleri boyunca, form bulma (form-finding), malzeme hesaplama ve yapısal performans arasındaki ilişkiler deneyimlenecek. Bu keşifler, geleneksel imalat süreçlerini büyük ölçekli prototipleme ve robotik üretim yöntemleri alanındaki ilerlemelere paralel olarak yeniden yorumlamak için kullanılacak. AA Istanbul Visiting School'un temel hedefi, robotik üretim tekniklerinin kullanılmasıyla katılımcıların tasarlayıp gerçekleştireceği 1-1 ölçekli bir prototip tasarımı ve imalatı olacak.

Program, iki aşamalı bir süreç olarak formüle edilecektir:

1. Aşama: Katılımcılar, malzeme hesaplama, hesaplama yöntemleri ve çeşitli üretim teknikleri hakkında bilgi edinirken tasarım ve üretim süreçleri arasındaki ilişkileri keşfedecek. Bu aşamada, dijital simülasyon ve analiz programları öğrenilecek. Aynı zamanda, analog ve dijital düşünme yöntemlerinin ilişkisi kavranacak. Katılımcılar 3-4 kişilik takımlar halinde çalışacak ve her takım işbirliği ve araştırmaya dayalı bir tasarım stüdyosu olarak işleyecek. Katılımcılara ileri fabrikasyon teknikleri tanıtılacak.

2. Aşama: Katılımcılar, ilk aşamada elde ettikleri beceri ve bilgileri kullanarak tasarım önerileri geliştirecek. Çeşitli ölçeklerde gerçekleştirilecek olan çalışma modellerinin ardından, programın tasarım hedeflerini bir araya getiren 1-1 ölçekli prototip katılımcılar ve eğitmenler tarafından robotic uretim yontemleri ile gerceklestirilecek. Stüdyo çalışmalarının yanı sıra, halka açık seminerler ve paneller AA Istanbul Visiting School kapsamında düzenlecek.

AA Istanbul ve AA Atina Visiting Okulları, doğrudan ilişkili tasarım gündemleri ile bir veya her iki programa da katılımı sağlayacak.

Programın belirgin özellikleri / geliştirilen beceriler:

  • Katılımcılar aktif öğrenme ortamının bir parçası olacak, eğitmen-öğrenci oranının büyük olması (4:1) kişiselleştirilmiş ders ve tartışmalara olanak verecek.
  • Okulda öğretilecek olan parametrik/algoritmik platformlar arasında Rhino, Grasshopper ve ayrıca çeşitli analiz programları olacak.
  • Katılımcılar 3-eksenli CNC router, lazer kesici ve 3D-yazıcı gibi dijital fabrikasyon araçlarını kullanacak.
  • Düzenlenecek tasarım seminerleri, araştırılan temel tasarım teknikleri ve eleştirel düşünme yöntemlerini tartışarak programın temel hedeflerine destek olacaktır.
  • Katılımcılar, 6 eksenli robot teknolojisinin tasarım ve üretim süreçlerine getirdiği değişimleri deneyimleyecek.
  • Katılımcılar, tasarım, fabrikasyon, üretim, ve inşa süreçlerini bir bütün olarak yaşayarak mimari sürece dair deneyim kazanacak.

Başvurular için son tarih 14 Haziran 2017 olup, standart başvuru bedeli £600'tur. Okula katılım için çeşitli indirim olanakları sunulmaktadır. Daha fazla bilgi ve online başvuru formuna http://www.aaschool.ac.uk/STUDY/VISITING/istanbul adresinden ulaşılabilir. Indirim olanakları http://ai.aaschool.ac.uk/istanbul/ adresinden incelenebilir.

İletişim:

Elif Erdine (AA İstanbul Visiting School Program Direktörü)
Email: [email protected]

AA Visiting School Koordinatörü:
Email: [email protected]

Link'ler:
http://ai.aaschool.ac.uk/istanbul/
http://www.aaschool.ac.uk/STUDY/VISITING/istanbul
https://www.facebook.com/AA.Athens.Istanbul.VisitingSchool/
https://twitter.com/AAVS_AI

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler