+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Recomposing AKM

13 Mart 2018, 11:00
  defa okundu.

Atatürk Kültür Merkezi'nin yeni yüzyılın mevcut imkan ve gereksinimleri çerçevesinde, şehrin kolektif belleğine ve binanın orijinal biçimine saygı duyarak yeniden üretilmesine dair sergi Murat Tabanlıoğlu küratörlüğünde 16 Mart 2018'de Berlin'de açılıyor.

Recomposing AKM

AKM'nin bütüncül mimari yaklaşımına vurguyla sergi; yapıları, süreçleri, kültürel ve kentsel rolleri ve yapının kolektif hafızadaki önemini anlamaya / anlatmaya çalışıyor. Her şeyin değişmekte olduğu bir dünyada, öz değerlerle bir arada yeni işleri gerçekleştirebilmenin esnek yolları arasındaki dengeyi bulma özeniyle, yeni AKM projesinin başvurduğu özgün temeller, serginin ana unsurlarını oluşturmakta. Sergide yer alan objeler:

  • Var olan yapıya ait, seramik, aydınlatma armatürleri, sahne ve bakım teçhizatı gibi yapı malzemeleri;
  • AKM deposundan, arşivlerden ödünç alınan, dönemi ve yapıyı yansıtan müzik notası standı, mobilyalar, afiş ve broşürleri içeren parçalar;
  • 1950'li yılların başlarından beri tanzim edilmiş resmi raporlar, notlar ve gayri resmi mektuplar, fotoğraflar, dergi ve gazete kupürleri;
  • 1940'lardan itibaren Taksim ve 1950'lerin başından bu yana plan AKM için yapılmış çeşitli projeler, bunlara ait eskiz, plan, kesit, detayları içeren teknik çizimler ve raporlar, kitaplar;
  • Eski yapı ve yeni projenin karşılaştırılmasına ve daha iyi anlaşılmasına imkan sağlamak üzere 1/60 ölçeğinde iki kesit maket.

Yapıya dair bu özgün unsurlarla bir arada, şehrin ortak hafızasını yansıtmak amacıyla sergide çağdaş sanatçıların işleri de yer alıyor. Hasan Deniz, Serkan Taycan, Sercan Apaydın, Emre Dörter'in AKM'nin farklı dönemlerine odaklanmış işleri ve Berlinli sanatçı Theo Eshetu'nun sergi için ürettiği "Invocation" isimli çalışma AKM anlatısını güçlendiriyor.

Eski projeleri ve yeni projeyi daha yakından incelemek isteyenler için ise, interaktif dijital ekranlarda mimariye dair daha detaylı arşiv ve bilgi sunuluyor.

Yeni AKM, özellikle de opera gibi karmaşık işlevlere sahip olan "60'ların mimarisini bugün nasıl ele almalıyız?" sorusuna bir cevap aradığı yolculuğuna devam ederken Murat Tabanlıoğlu kuratörlüğünde hazırlanan bu sergi, 16 Mart - 28 Nisan 2018 tarihleri arasında Architektur Galerie Berlin'de ziyarete açık olacak.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
ETKİNLİK BİTTİ
Künye
Başlangıç: 16 Mart 2018
Bitiş: 28 Nisan 2018
Kent: Berlin
Yaklaşan Bugün
İlgili Etkinlikler