+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Konutta uygulanan vergiler sektörü tehdit ediyor

Kaynak: Dünya Gazetesi
20 Mart 2013, 09:47
  defa okundu.

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik: Devlet vergi konusunu gözden geçirmeli.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, tapu harcı, sözleşmelerdeki damga vergileri, noter harçları ve KDV gibi vergilerin küçük firmaları kayıt dışına ittiğini, büyük firmaları ise aşağı çektiğini ifade ederek, "Konut sektöründe uygulanan vergiler, sektörü tehdit ediyor.

Markalı konut projeleri ortaya sıkıştı. Devlet vergi konusunu gözden geçirmeli" dedi.

KONUTDER'den yapılan açıklamaya göre Dernek, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a iletilen "Konut Sektörü Değerlendirme Sunumu Şubat 2013" başlıklı raporda sektöre ilişkin önemli bilgilere yer verdi. İnşaat sektörünün tek başına gayri safi yurt içi hasıla içindeki payının yüzde 5.7 olduğuna işaret edilen raporda, inşaat sektörünün kendisine mal ve hizmet üreten 250'ye yakın alt sektörü beslediği ve gayri safi yurt içi hasılaya bu sektörler üzerinden dolaylı olarak da büyük bir katkı yaptığı belirtildi. Sektörün istihdamın yaklaşık yüzde 7'sini sağladığına da vurgu yapılan raporda, inşaat sektöründe istihdam edilen kişi sayısının yaz aylarında daha da yükselmekle birlikte yıllık ortalama 1.6 milyon seviyesine ulaştığı belirtildi.

Vergiler gözden geçirilmeli

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, raporla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Sektör çok dağınık durumda. Kayıt dışı ve vergi kaçağı var. Haksız rekabet oluşmuş durumda. Haksız rekabetin bir ucunda devlet bir ucunda yüzde 87'lik üreticiler var. Markalı konut projeleri ortada sıkıştı. Bu durum büyük firmaları aşağıya doğru çekiyor. Böylece devlet, kurumsallaşmayı ve büyümeyi değil, küçük kalmayı ve kayıt dışı çalışmayı teşvik eder duruma düşüyor. Devlet biran önce vergileri gözden geçirmeli" dedi.

Sektörün kar marjı yüzde 7

Çelik, konut sektörü ile ilgili yapılan haberlerde kamuoyunda yanlış bir şekilde yüksek karlılık algısının oluşturulduğuna dikkat çekerek, "Aslında bu durum tam tersi bir seyir göstermektedir. İnşaat boyunca ortaya çıkan ve firma tarafından karşılanan vergiler satış hasılatının yüzde 13'ünü buluyor. Buna göre hasılat üzerinden brüt yüzde 20 kar marjı elde eden firmanın net kar marjı yüzde 7 oluyor. Alıcı tarafından karşılanan vergiler ise satış bedeli üzerinden yüzde 2 tapu harcı ve yüzde 1 KDV olmak üzere yüzde 3 oranına ulaşıyor" dedi.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler