+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Ankara’da Binalar Modern, Yaşam İlkel

Yazar: İbrahim Kale
Kaynak: Evrensel
3 Eylül 2013, 09:46
  defa okundu.

AKP Hükümetinin “halka büyük hizmet” diye duyurduğu kentsel dönüşüm projeleri halkı her bakımdan mağdur ediyor.

Emekçiler, yıllardır yaşadıkları semtlerinden ya zorla, ya da "çağdaş bir ev" vaadiyle koparılıyorlar. Onlara adres gösterilen TOKİ evleri ise şehirden uzak sürgün yerleri gibi. Mamak Kusunlar'da 3 ay önce TOKİ konutlarına yerleşen vatandaşlar, suyu yakınlarındaki bir çeşmeden taşıyor. Ekmek almak için de kilometrelerce yol yürüyorlar.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) Mamak Kusunlar'da yaptırdığı Mamak 2. Etap Evleri'ne (Küme Evler) 4 ay önce yerleşen vatandaşlar evlerine su bağlantısı yapılmadığı için mağdur durumda. Nedeni ise, inşaatı üstlenen taşeron firma Akay İnşaat ile ASKİ arasındaki anlaşmazlık.

SİCİM GİBİ AKAN SU

Belirli aralıklarla konutların yakınına tankerle getirilen su da derde çare olmuyor. Konutların yakınındaki bir bayırda buldukları çeşmeye mahkum olmuş durumdalar. Çeşmeden akan sicim gibi suyla bulaşık, çamaşır yıkıyorlar. İncecik akan su doldurursa bidonları yüklenip evlerine götürüyorlar.

ASKİ yetkilileri durumdan taşeron firmayı sorumlu tutuyor. Firmanın konutlardaki içme suyu ve kanal hatları projelerini onaylatmadan evleri teslim ettiğini belirten yetkililer, incelenen projelerde eksikler ve yanlışlar bulunduğunu, bu nedenle suyu henüz veremediklerini ifade ediyor. Vatandaşlar ise, "Kış kapıya dayanmadan sorunlarımızı çözün" diyor.

EKMEK YOK, SU YOK

Mağdurlardan Murat Çiçek en büyük sıkıntılarının su ve ekmek olduğunu söylüyor. Su getirmek için bidonlarla her gün üç defa dağ bayır yürümek zorunda kaldığını anlatan Çiçek, yakında bir bakkal dahi olmadığından ekmek almak için iki kilometre yol yürüyor.

Derya Ergün'ün ailesi ise su sıkıntısı yüzünden üçe bölündü. Çocuklarını büyükannelerinin yanına yollayan Ergün'ün kendisi başka bir evde, eşi başka bir evde misafir kalıyor. Evde kirli çamaşırlar, bulaşıklar birikmiş. Ergün, "TOKİ bizlere modern ev yaptı ama ilkel bir yaşam sürdürüyoruz. Kışın o bayırlarda su taşıyan insanların halini düşünmek bile istemiyorum" diyor.

ULAŞIM DA DERT, OKUL DA

Kanser hastası Fatma Kurnaz da mahallenin diğer bir sorununa, ulaşıma dikkat çekiyor: "Yollar bozuk, otobüsler düzenli gelmiyor. Burada düşüp ölsek bizleri hastaneye nasıl yetiştirecekler?" diye soruyor.

Mustafa Kılıçaslan da, hem ASKİ'ye hem de TOKİ'ye tepkili. Kılıçaslan, "Bizi bir kere de sevindirsinler. 'Hayatta bir eviniz oldu, gözünüz aydın. Bak suyunuz akıyor. Otobüsünüz de saatte bir geliyor. Çocuklarınız okula gidecek' desinler" diye sitem ediyor. Havva Cihan ise 700 TL emekli maaşı ve kızının yardımıyla TOKİ'den aldığı evinin hayal kırıklığını yaşıyor. "Evlerde sular akmıyor, mahalleye otobüsler istediğimiz saatte gelmiyor, doğalgaz tesisatı döşenmemiş, telefon ve internet yok. Onlarca sorun var hangi birini sayayım ki" diye dert yanan Cihan, hazır olmayan binalara yerleşmelerine neden izin verildiğini soruyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler