+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Parklara da Göz Diktiler

Yazar: Yusuf Özkan
Kaynak: Cumhuriyet
24 Eylül 2013, 08:59
  defa okundu.

En küçük yeşil alan bile yapılaşmaya açılabilir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 8 Eylül 2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'yle en küçük yeşil alanlarda bile yapılaşma öngördüğü ortaya çıktı. Yönetmelikle baz istasyonlarının kurulması için imar planları görmezden geliniyor. Bakanlığın daha önce haziran ayında yaptığı yönetmelik değişiklikleri, TMMOB tarafından yargıya taşınmıştı. Hukuki süreç devam ederken ve eskisinin üzerinden 3 ay bile geçmeden yeni bir yönetmelik yayımlayan bakanlık, tepki çeken düzenlemelere imza attı.

Şehir Plancıları Odası İzmir Şube Başkanı Nehir Yüksel, bu düzenlemelerin kentlerde kalıcı sorunlara yol açabileceği uyarısında bulundu. Yönetmeliğin 9. maddesiyle sadece Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun uygun görüşü alınarak kamuya ait alanlarda baz istasyonu kurulabilmesinin önünün açıldığını vurgulayan yüksel, bunun için imar planı düzenlemesi istenmediğine dikkat çekti.

'Ağaç dikecek yer kalmaz'

Yönetmeliğin, tüm aktif yeşil alanlarda yüzde 3'ten 5'e kadar yapılaşmayı öngördüğünü de belirten Yüksel, yapılan park tanımının, doğal alan olması gereken parkları, inşa edilmiş bir yapının terası konumuna dönüştürdüğüne de dikkat çekti.

Yüksel, "Bu, deprem anı ve sonrası toplanma alanı olacak parkların güvenli sığınaklar olması durumu ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca taksi durağı, soyunma kabini ve benzeri türde emsal gösterilerek inşa edilebilecek birçok yapı, parkların doğal alan olmaktan uzaklaşmasına yol açacak, neredeyse ağaç dikecek alan kalmayacaktır" diye konuştu.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
vehbi dürüst / 24 Eylül 2013, 09:10
Baz istesyonlarının sağlığa etkileri iyi açıklanmalıdır. Ve vatandaşlar korunmalıdır. yeşil alanlar artmalı azalmamalıdır.
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler