+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

26 Eylül Açılış Değil Yargılama Günü Olmalı

Kaynak: Evrensel
26 Eylül 2013, 09:29
  defa okundu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Ali Hakkan, Ulucanlar Müzesi’nin açılışının 26 Eylül tarihinde Ulucanlar Cezaevi katliamının yıl dönümünde yapılmasına tepki gösterdi.

Hakkan Ulucanlar müzesi'nin, Cemil Çiçek'in de katılacağı törenle yarın açılışının yapılacağını hatırlatarak, katliamın yıl dönümüne denk getirilmesini manidar bulduklarını söyledi.

26 Eylül 1999 tarihinin 10 devrimcinin katledildiği gün olduğunu hatırlatan Hakkan, cezaevinin müzeye dönüştürülmesinden bugüne 3 yıl geçmesine rağmen, açılışın Gezi eylemleri sonrasında hem de böyle bir tarihte yapılmasına tepki gösterdi.

Hakkan, yetkililerin daha önce Deniz Gezmişlerin idam edildiği tarih olan 6 Mayıs tarihini müzenin açılış tarihi olarak belirlediklerini ancak gelen yoğun kamuoyu tepkisi üzerine açılışın uzun süre yapılamadığını kaydetti.

'AÇILIŞA DAVET EDİLMEDİK'

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak cezaevinin müzeye dönüştürülmesi projesinde büyük emekleri olduğunu belirten Hakkan, yarınki açılışa davet edilmediklerini söyledi. Davet edilmemelerine rağmen açılışa katılacaklarını ifade eden Hakkan, "Ulucanlar'da anısı olan, Ulucanlar'a ilişkin duyarlılık taşıyan herkesi açılışa bekliyoruz" dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Tezcan Karakuş Candan da "26 Eylül ancak bir yargılama günü olabilir" diye konuştu.

'GÖKÇEK SABOTAJ PEŞİNDE'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ.Melih Gökçek'in Güvenparkla ilgili proje hazırladıkları bunu da Saracoğlu projesiyle birlikte ele aldıklarını açıklamasına da değinen Ali Hakkan, "Melih Gökçek'in bu çıkışı iyi giden Saracoğlu sürecini sabote etmeye yönelik bir girişimdir" dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Ticaret Odası ile uyumlu bir çalışma yürüttüklerini anlatan Hakkan, Başkan Gökçek'in bu süreci bozmaya dönük girişimler içinde olduğu konusunda duyumlar aldıklarını söyledi.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler