+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Yeni İmar Yasası'na Çukurambar İtirazı

Yazar: Nuray Babacan
Kaynak: Radikal
11 Kasım 2013, 09:38
  defa okundu.

İmar Yasası'nın Bakanlar Kurulu'nda sunumunda bazı bakanlar parsel parsel izne karşı çıktı. Başbakan da hak verince, taslak yenileniyor.

Son Bakanlar Kurulu toplantısı, İstanbul ’un siluetini bozan binalar ve son yıllarda Ankara Çukurambar’da yaşanan inşaat yoğunluğu nedeniyle ilginç bir oturuma sahne oldu. Toplantıda,Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın İmar Yasa Taslağı sunumu sırasında BaşbakanTayyip Erdoğan ve çok sayıda bakan “görüntü kirliliği” ve “arsa sahiplerine avantaj” iddiaları nedeniyle itiraz etti. 
Bayraktar’ın sunumu sırasında, “inşaat yoğunluğu” ve “inşaat yüksekliği” konusunda bakanlığa verilen yetkileri düzenleyen madde, eleştirilere hedef oldu. Bu kararların, “parsel” olarak değil, “pafta” olarak alınması gerektiği dile getirildi. Bazı bakanlar, bölgesel olarak alınacak kararların, bir kişi ve gruba ayrıcalık yapıldığı iddialarını ve buna bağlı sakıncaları da ortadan kaldıracağını belirtti. Bakanlar Kurulu’nun bazı üyeleri, “Tek bir parsele değil, paftaya inşaat yoğunluğu kararı çıkmalı. Parsel parsel izin çıkınca, sahiplerine avantaj sağlandığı tepkileri yaşanıyor ve görüntü kirliliği ortaya çıkıyor. Ankara Çukurambar buna en iyi örnek” dediler. 

Erdoğan hak verdi 

Düzenlemeyle ilgili başka bir öneri ise inşaat yoğunluğu ve yüksekliği kararıyla avantajlı konuma giren arsa sahiplerinden alınacak katkı payının yüzde 25’inin kentsel dönüşüm için bakanlığa aktarılması oldu. Taslakta bu miktarın “daha küçük alanlar için” yüzde 45 oranında olduğu, ancak düzenlemenin pafta olarak yapılması ve çok geniş bir bölgeyi kapsaması nedeniyle yüzde 25’in yeterli olacağı dile getirildi. Başbakan Tayyip Erdoğan, eleştirilere hak verdi. Taslağın yeniden düzenlenmesi ve daha sonra Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınması kararlaştırıldı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler