+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Başkan Topbaş: “İstanbul'u Bir Tablete Sığdırmak Mümkün”

29 Kasım 2013, 09:08
  defa okundu.

Türkiye İnovasyon Haftası açılışında konuşan Başkan Topbaş, “İddialı konuşuyorum. Yazılımcılarımız dünya ile yarışacak seviyede. İstanbul'u bir tablete sığdırmak mümkün” diye konuştu.

İstanbul Kongre Merkezi’nde açılışı yapılan Türkiye İnovasyon Haftası’nda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yurt içinden ve yurt dışından etkinliğe katılan katılımcıların başarılı eserlerini aynı yerde görmenin büyük heyecan verici olduğunu dile getirdi. 

Başkan Topbaş kaynakların tükense bile insanın çaresiz olamayacağına dikkat çekerek, “Hedefsiz zeka boşlukta gezinir. Zeka hedef kazandığında güce dönüşür. Hazırı tüketmek kolay. Sıfırdan imkan kazanmak esastır. Fikir her şeydir” dedi.

Şehirlerin sorunları çözme konusunda işin başında olması gerektiğine vurgu yapan Başkan Topbaş, “Bir problem ortaya çıkıyorsa çözülmesi içindir” dedi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Ve çözüm o problemin içinde gizlidir. İddialı konuşuyorum. Yazılımcılarımız dünya ile yarışacak seviyede. İstanbul'u bir tablete sığdırmak mümkün. Yeni bir yönetim programı tasarladım. Tablet ile mobil toplantı. Tüm veriler tablette. Plan, proje, rapor, talimat, bilgi akışı. Tek tuş ile koordinasyon.”

Başkan Topbaş İBB’nin kendi mühendislerine yaptırdığı projeleri de şöyle açıkladı: “İstanbul'da en fazla kullanılan sistemlerden biri Cep Artı Trafik, Akıllı Kavşak Sinyal Sistemi’ni kendimiz üretiyor ve model oluyoruz, İnternet temel ihtiyaçlarımızdan biri haline geldiği için Otobüslerde İnternet dönemini başlattık, dünya şehirlerine bile sattığımızAtık Yönetim Otomasyonu’muz var, kangrene dönüşen bir sorundan kurtulduk ve İSPARK markasını oluşturduk, dünyanın bazı şehirlerine örnek olan ve imkansızlığın içinden çıkan imkan olarak gördüğümüz Metrobüs’ü hizmete aldık, bataklıktan akvaryuma dönüştürdüğümüz Haliç’e Boğaz’dan Can Suyu projesini devreye aldık, stratejik dönüşüm projesi dediğimiz Cendere'ye Silikon Vadisikuruyoruz, hem tersane hem teknoloji merkezi olacakHaliç- Bilim Ve Teknoloji Merkezi’ni hayata geçireceğiz,Taksi-Call Center uygulamamız yeni ve örnek bir sistem olarak ortaya çıkacak diye düşünüyorum, dünyanın en büyük açık üniveritesi kabul edilen İSMEK tüm hızıyla mezun vermeye devam ediyor, dünya ile yarışır bir konuma getirdiğimiz Süs Bitkiciliği Sektörü (Lale) göğsümüzükabartıyor,göçü engellemek, istihtam oluşturmak ve şehrin ihtiyacını karşılamak adına Organik Tarım’a geçtik,Halk Ekmek çok yakında yaş mayalı ekmek üretecek ve Çölyak hastaları için ekmek üretiyoruz, İstanbul İtfaiyesi’ni en son teknolojiyle donattık ve New-York ile yarışır duruma getirdik.”

Başkan Topbaş günümüz dünyasında sosyal belediyecilik anlayışının geçerli olduğunu ve gelecekte de bu anlayışın yerini vizyoner belediyeciliğe bırakacağını söyledi.

İnternetle birlikte yöneten ile yönetilen arasındaki duvarlar yıkıldığına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Demokrasinin geldiği bu nokta yeni bir yönetim anlayışını da zorunlu kılıyor. Ben buna, Simultane Belediyecilik diyorum. Yani "Eşzamanlı hizmet üretimi olgusu” diye konuştu.

Başkan Topbaş yeni duruma, yeni ihtiyaca hazırlıklı olunması gerektiğini ve anında çözüm üretilmesi gerektiğini ifade ederek Mevlana’nın sözleriyle konuşmasını bitirdi: “dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni bir gün ve yeni şeyler söylemek lazım...”

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler