+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

İBB Eyüp Sultan Türbesi’ni Restore Ediyor

17 Aralık 2013, 09:26
  defa okundu.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen Eyüp Sultan Türbesi’nin 2014 yılının Nisan ayında ziyarete açılacağını müjdeledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Anadolu Ajansı (AA) ile birlikte İBB’nin restore ettiği Eyüp Sultan Hazretleri’nin türbesinde incelemelerde bulundu. Başkan Kadir Topbaş, Eyüp Sultan Camisi’nde kılınan Cuma namazının çıkışında devam eden restorasyon çalışmaları hakkında açıklama yaptı.

Türbenin restorasyonunu Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığını ifade eden Kadir Topbaş, “Bizim için gerçekten bir mutluluk, bize nasip olduğu için hamd ediyorum. Türbe inşallah 2014 yılı Nisan ayı gibi hizmete açılacak. Bu mübarek mekanda 250 yıldan bu yana ilk defa köklü ve doğru bir restorasyon yapılmakta” diye konuştu.

Türbede çok köklü bir restorasyon yapıldığına dikkat çeken Başkan Topbaş, şu bilgileri verdi; “Türbe 250 yıl önce 4. Murad Han’ın gördüğü bir rüya üzerine, o dönemde restorasyonu yapılmış ama ondan sonra çok basit bir takım onarımlar geçirmiş. İlk restorasyon çalışmalarına başlandığında adeta biraz toparlanıp, çinilerin oynayanları yerine yapıştırılıp, devam edilecekti ancak sonradan gördük ki, basit bir restorasyon değil, ciddi bir restorasyon yapılması gerekiyor.”

“Maalesef Abdülhamid Han döneminde bazı çiniler buradan götürülmüş. Çinilerin dörtte bir ölçeğinde yok olduğunu gördük” diyen Topbaş, bir çini parçasının 80-100 bin avro civarında olduğunun altını çizdi. Topbaş, “Bakın 80-100 bin avro değerinde olan çiniler şimdi müzelerde falan... Sahtelerini koymuşlar yerlerine, bunları da gördük. Hepsini toparladık, temizlendi. Büyük bir ölçekte tamamlanacak. 1,5 yılı aşkın, 2 yıla yakın zamandır bir çalışma var. Önce türbe diye başladık ama arkasından hazirenin tamamı, orada cülus olarak kullanılmış yapıyı, diğer kabirleri ve özellikle cülus yolunu da ciddi anlamda ele aldık. Ciddi bir çalışma yapılmakta” şeklinde konuştu.

Restorasyon sırasında üst yapının dışında altta da çevredeki kolektör ve kanalların zaman zaman oynaması ve patlamasıyla içerideki bir kuyunun bile kirlendiğini tespit ettiklerini ifade eden Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “O da değiştirildi, kanallar yeniden yapıldı ve tertemiz hale getiriliyor. Bir daha herhalde birkaç yüzyıl devam eder diye düşünüyoruz. Bize nasip oldu, büyük bir mutluluk. Tabii ki insanlarımız heyecanla bekliyor, 'Ne zaman bitecek?' deniyor. Gerçekten şehrimizin manevi bekçisi olarak gördüğümüz Resul-ü Ekrem Efendimiz’in müjdelediği bir şehrin şu anda manevi bekçisi ve bu şehri fethetmek üzere 90 yaşında surların önüne kadar gelmiş ve şehit düşmüş bir sahabeden bahsediyoruz ki, Peygamber Efendimizi evinde misafir etmişti."

Bu anlamlı restorasyon çalışmasının kendilerine nasip olduğunu ve bundan mutluluk duyduklarını dile getiren Topbaş, "Sıradan, sadece basit bir onarımla geçemezdik. Tek tek çiniler sökülerek, temizlendi. 7 bin 678 çiniden bahsediyoruz. Bunlar kimyasallardan geçiriliyor, asitten geçiriliyor tekrar orijinal haliyle kullanılmak üzere.”

Türbenin bir noktaya kadar beden duvarı çini kaplamalarının bitmiş duruma geldiğini ve diğer çalışmaların da sürdüğünü dile getiren Topbaş, “Restorasyonun başında olan mimar arkadaşım Dr. Hilmi Şenalp’a teşekkür ediyorum. Gerçekten başarılı bir uygulama yapmakta. İğne ucuyla kuyu kazar gibi görseniz her çini arkasındaki harçları temizlerken nasıl bir işlem yaptıklarını... Gerçekten tebrik ediyorum. Biraz gecikti ama doğru bir iş yaptık. 4. Murat Han’dan sonra bize nasip oldu böyle güzel bir hizmet” ifadelerini kullandı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler