+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Surp Giragos Ermeni Kilisesi'ne Avrupa'dan Koruma Ödülü

14 Nisan 2015, 14:10
  defa okundu.

Diyarbakır'daki Surp Giragos Ermeni Kilisesi, Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü 2015'te koruma dalında ödüle layık görülen 14 projeden biri oldu.

Surp Giragos Ermeni Kilisesi'ne Avrupa'dan Koruma Ödülü

Kültürel miras koruma, yönetim, araştırma, öğretim, eğitim, farkındalık arttırma ve iletişim ile ilgili en iyi uygulamaları tanıtmayı ve ödüllendirmeyi amaçlayarak Avrupa Komisyonu ve Europe Nostra tarafından 2002 yılından bu yana her yıl düzenlenen Avrupa Birliği Kültür Mirası Ödülü / Europa Nostra Ödülleri'ni bu yıl kazananlar arasında Diyarbakır'daki Surp Giragos Ermeni Kilisesi de yer aldı. Koruma, araştırma ve sayısallaştırma, özel hizmet, öğretim, eğitim ve farkındalık artırma kategorilerinde toplam 28 projenin ödüllendirildiği organizasyonda koruma dalında ödüle layık görülen 14 projeden biri Surp Giragos Ermeni Kilisesi oldu.

Surp Giragos Ermeni Kilisesi Hakkında

Diyarbakır'da bulunan Surp Giragos Ermeni Kilisesi, bazı kısımları 1880'lerde tamamıyla yeniden yapılmış olmasına karşın orijinal olarak 17. yüzyıla aittir. 20. yüzyılda yerel Ermeni nüfusun yöreyi terketmesinden sonra bu yapı da çöküntüye uğramıştır. Çatısı çökmüş ve yapı metruk hale gelmiştir.

Büyük oranda yeni bina yapılmasını da içeren restorasyon çalışması, Surp Giragos Kilise Vakfı, sivil toplum grupları ve ilgi gösteren bireylerin çabaları ile birkaç yıl once başlamıştır. Bu katkı sahipleri, bu kıymetli kültürel varlığı korumak ve hem dini hem de kültürel bir merkez olarak yeniden kurmak konusunda büyük bir istekle bir araya geldiler. Daha sonraki aşamalarda yerel yönetimin önemli katkısı ve desteği sayesinde, çalışmalar genişletilerek, papaz evi, şapel ve alandaki diğer binalar da onarıldı. Proje, çatı, çan kulesi ve iç döşeme malzemeleri başta olmak üzere, kayıp elemanlarının yeniden inşa edilmesi için eski belgeler üzerinde yapılan geniş bir araştırma sonucunda geliştirilmiş.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler