+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Gottfried Semper’in Yazıları "Mimarlığın Dört Öğesi ve İki Konferans" Kitabında Toplandı

2 Temmuz 2015, 14:19
  defa okundu.

Mimarlık ve sanat tarihinin önemli kuramcılarından Gottfried Semper'in Londra ve Zürih'te verdiği konferanslar ile "Mimarlığın Dört Öğesi" başlıklı yazısının derlendiği kitap Türkçe olarak Janus Yayıncılık'tan çıktı.

Gottfried Semper’in Yazıları "Mimarlığın Dört Öğesi ve İki Konferans" Kitabında Toplandı

Gottfried Semper'in mimarlık ve üslup konularını işlediği en önemli çalışmalarını bir araya getiren "Mimarlığın Dört Öğesi ve İki Konferans" başlıklı kitap Janus Yayıncılık'tan çıktı. Kitabın tanıtım metni şöyle:

Mimarlığın Dört Öğesi Ve İki Konferans adını verdiğimiz bu kitap, 19. yüzyıl Alman dilinde mimarlık ve sanat tarihinin en büyük kuramcısı sayılan Gottfried Semper'in mimarlık ve üslup konularını işlediği en önemli çalışmalarını biraraya getiriyor.

Düşünceleri çok geniş alanlara yayılan yazarın Mimarlığın Dört Öğesi adlı yazısı ile beraber 1854 yılında Londra'da verdiği Mimari Simgeler Üzerine başlığını taşıyan konferansı ve 1869 yılında Zürih'te verdiği Mimari Üsluplar Üzerine adlı konferansını yayınladığımız bu kitapta, Gottfried Semper'in mimarlıkta üslup kavramını nasıl ele aldığını olanca kapsamıyla sunmaya çalıştık.

"Mimarlık, çizime dayalı öteki sanatlar gibi, doğayı taklit etmeyi amaçlamayan yaratıcı bir sanattır. Nitekim doğada mimari yapıtların ilk-örnekleri yoktur; mimari yapıtlar tümüyle hayalgücünün, deneyin ve bu ikisini biraraya getiren bir bilimin sonucudurlar."

Gottfried Semper'in bu üç çalışması Türkçe'de ilk kez yayınlanıyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler