+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Çölün Ortasında Beklenmedik Bir Peyzaj

21 Ağustos 2015, 14:00
  defa okundu.

Amerikalı heykeltıraş Richard Serra'nın 15 metre yüksekliğindeki 4 çelik levhadan oluşan yerleştirmesi Zekreet Çölü'nde yükseliyor.

Çölün Ortasında Beklenmedik Bir Peyzaj

Arazi sanatının öncüsü 74 yaşındaki sanatçının son heykeli, belirli aralıklarla sıralanarak dramatik çöl peyzajını tamamlıyor.

Qatar Museums Authority (QMA) tarafından finanse edilen ve Katar eski emiri Sheikh Hamad bin Khalifa al-Thani tarafından önerisiyle inşa edilen enstalasyon, Serra ile özdeşleşen oksitli çelik levha malzemeden oluşuyor. 

Doha'nın 60 kilometre uzağında yer alan 'East–West/West–East'  şimdiden pek çok turist kafilesinin akınına uğruyor. 1 kilometrelik alana yayılmasıyla dünyanın en büyük kamusal sanatı sıfatını elinde bulunduran yerleştirmenin kısa sürede kentin simgelerinden biri olması bekleniyor.

Projenin modern ve zamansız olduğunu belirten ziyaretçiler çölün ortasındaki bu beklenmedik peyzaj karşısında şaşırdıklarını belirtiyor.

Şu ana kadar kendisini en çok tatmin eden tasarımı olduğunu söyleyen Richard Serra ise insanların heykelleri ile nasıl etkileşime gireceklerini önceden saptayamadığını da vurguluyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Mahmut Sağlam / 21 Ağustos 2015, 15:56
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler