+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Modern Mimarlığın Önemli İsmi Le Corbusier İstanbul’da Ağırlanıyor

4 Mart 2016, 11:57
  defa okundu.

İstanbulSMD, modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbusier’nin yarım asıra yayılan yapıtlarından bir bölümünü, Fondation Le Corbusier’nin desteği ve Seranit Grup’un sponsorluğunda gerçekleştireceği sergiyle izleyicilere açıyor.

Modern Mimarlığın Önemli İsmi Le Corbusier İstanbul’da Ağırlanıyor

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İstanbulSMD), modern mimarlığın önemli isimlerinden Le Corbusier'nin yarım asra yayılan yapıtlarından bir bölümünü, mart ayında açılacak "Çapraz Yansımalar/Mimarlık, Fotoğraf ve Metin" isimli sergiyle izleyicilere açıyor. Fondation Le Corbusier'in desteği ve Seranit Grup'un sponsorluğunda açılacak sergi, mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden'in son beş yıldır oluşturduğu Le Corbusier portfolyosu içinden yeni bir seçki olarak sergiye 9 Mart 2016 'da Teşvikiye Galeri Işık'da açılacak ve 8 Nisan'a kadar izlenebilecek olan sergide, Emden'in fotoğraflarının yanı sıra, Türkiye'den ve yurtdışından, Le Corbusier üzerine araştırma ve çalışmaları olan akademisyenlerin yazdığı metinler de yer alacak.

Sergi, hem ölümünün 50. yılının ardından Le Corbusier'nin işlerini hatırlamak hem de mimarlık, fotoğraf ve metin arasındaki ilişki biçimleri üzerinde düşünmek üzere tasarlandı. Burcu Kütükçüoğlu'nun küratörlüğünde gerçekleşecek sergi, mimarın önemli yapılarının ve güncel durumların izlenmesi için önemli bir fırsat sunuyor.

Davetli yazarlar sergiye metinleriyle katkıda bulunacak Cemal Emden'in çektiği Le Corbusier yapılarına dair bir grup fotoğraf, Türkiye ve yurtdışında, görsel kültür ve görsel sanatlar alanlarında çalışan akademisyenlere gönderilerek, onlardan içlerinden seçecekleri bir yapı üzerine, o imgenin kendilerine neden 'çekici geldiğini' ifade eden bir başlık ve bir kısa metin üretmeleri istendi. Bu format ünlü görsel kültür düşünürü Roland Barthes'ın Camera Lucida adlı kitabındaki yaklaşımından ilhamla tasarlandı. Proje, mimarlık ve fotoğraf üzerine eşzamanlı, spontane ve öznel düşünceler üretmek için zemin sunmayı amaçlıyor. Metinlerin yazarlarından, seçtikleri imgelerin mimari ya da fotografik açıdan çarpıcı yönlerini ortaya çıkaracak kişisel yorumlarını, serbest bir tarzda ifade etmeleri bekleniyor. Davetli yazarlar, sergiye metinleriyle katkıda bulunmalarının yanı sıra, fotoğraf seçkisinin belirlenmesinde oynadıkları rolle, küratoryal sürecin de parçası oluyorlar.

Mimari kültürün ve fiziksel çevrenin gelişimine katkıda bulunan projeleri destekleyen Seranit Grup ve İstanbulSMD organizasyonu ile gerçekleştirilecek sergiye ek olarak, sergilenen fotoğraf ve metinlerin yer alacağı bir kitap basılacak ve metinleriyle katkı yapmış olan akademisyenlerden bir grup ile sergi açılışında bir panel düzenlenecek.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Metin YILMAZ / 30 Mart 2016, 13:49
Corbusier'in güzelim Paris'i neredeyse katledeceğini bilmiyordum, şu yazıdan öğrendim: http://bit.ly/1pK3wiV

Yani benim için Ali Ağaoğlu'ndan bir farkı yok, hatta atası diyebiliriz.
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler