+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Yüksek Hızlı Ulaşım Sisteminin Çözüm Ortaklarından Biri BIG Oldu

Kaynak: Dezeen
17 Mayıs 2016, 15:50
  defa okundu.

BIG, Hyperloop yüksek hızlı ulaşım sisteminin altyapı inşaatında destek olacak mimari ekip olarak duyuruldu.

Yüksek Hızlı Ulaşım Sisteminin Çözüm Ortaklarından Biri BIG Oldu

Hyperloop'u geliştiren firma Hyperloop Transportation Technologies, bu teknolojinin hayata geçirilmesi konusunda mühendislik ve mimarlık ofisleri AECOM, ARUP, BIG ile işbirliği yapıyor. Geçtiğimiz hafta ilk kez açık hava test sürüşünün yapıldığı hızlı trenin 1,1 saniyede 187 km/saat hıza eriştiği kanıtlandı. 

Konuyla ilgili görüşlerini açıklanan Bjarke Ingels, "Geleneksel olarak mimarın işi bina tasarlamak olarak görülür fakat Hyperloop ile sadece fütüristik bir istasyon veya çok hızlı bir tren tasarlamayacağız; aynı zamanda kentlerin gelişimini dönüştürme potansiyeline sahip olan bu özgün teknolojinin bir parçası olacağız." dedi.

Hyperloop'un amacı, hem yolculuk süresini kısaltarak hem de hava veya yol kaynaklı kirliliği azaltarak büyük kentler arasında süper yüksek hızlı bir bağlantı kurmak. Hava yastıklı bir kapsülün, bir nevi vakum görevi gören düşük basınçlı bir tüpün içinde yüksek hızda itilmesi ile oluşturulan teknoloji ile saatte 1.200 kilometre/saat gibi süpersonik hıza erişilmesi planlanıyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler