+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Zincir Sinemaların Demode Görüntüsüne Yeni Bir Dokunuş

10 Ocak 2017, 15:09
  defa okundu.

Fransız sinemacılık şirketi Gaumont-Pathé Gruop'un Paris'teki sineması Alésia Cinema, Manuelle Gautrand Architecture tarafından yenilendi.

Zincir Sinemaların Demode Görüntüsüne Yeni Bir Dokunuş

Manuelle Gautrand Architecture tarafından tasarlanan proje, zincir sinemaların modası geçmiş imajını, gece ve gündüz çeşitli programlara uyum sağlayacak şekilde yenilemeyi amaçlıyor. Sinemanın kentteki konumunu yeniden canlandıracak proje kapsamında, sinema salonların vitrine taşınarak görsel anlamda fiziksel mekan olarak tanımlanması ve LED'le kaplanan bir cephe yardımıyla filmlerin cepheye yansıtılması istenmiş.

Cephe, bir dizi girinti çıkıntı oluşturan katlanmış şeritlerden meydana geliyor. Bu kıvrımlar merkezde camdan yapılmış ve LED modüllerle kaplanmış bir ekrana dönüşüyor. Cephenin kenarlarına doğru şeritler metal kaplamadan oluşarak matlaşıyor, yer yer LED strüktürlerle kaplanıyor ve ritmi korumak için katlanıyorlar. Bu şeritler, her biri farklı imaj gösterecek şekilde birbirinden bağımsız çalışabildikleri gibi tek bir imaj gösterecek bir bütüne de dönüşebiliyor. Her şeridin alt bölümü dışa doğru katlanarak yerden 3 metre yükseklikte bir gölgelik oluşturulması sağlanmış.

Cephedeki LED'lerin ışığı aynı zamanda fuayeyi ve dolaşım mekanlarını aydınlatıyor.

İç mekan, film salonlarının bir bulmaca gibi iç içe geçtiği bir programla tasarlanmış. Merdiven biçimindeki oturma alanları ortaya katmanlı tavanları çıkarmış. Bu tavanlar, daha sonra bitişik alana uzatılarak bir lobi alanı oluşturulmuş ve burası küçük amfi tiyatrolar olarak veya program dışı projeler için kullanılmak üzere düzenlenmiş.

Mekanda oluşan boş, aydınlık ve havadar alan, kabul hizmetlerine ayrılmış: Bilet alımı, bilgi noktası, otomatik bilet makineleri, yiyecek içecek servisi, bir kafe ve bekleme alanı. Tüm dolaşım bağlantıları üç katlı avluda çözülmüş.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler