+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Jean Nouvel Tasarımı Louvre Abu Dhabi 11 Kasım'da Açılıyor

Kaynak: Designboom
7 Eylül 2017, 13:40
  defa okundu.

10 yıllık planlama sürecinin ardından Louvre Abu Dhabi'nin 11 Kasım'da açılacağı açıklandı.

Jean Nouvel Tasarımı Louvre Abu Dhabi 11 Kasım'da Açılıyor

Jean Nouvel tarafından, "müze kent" konseptinde tasarlanan Louvre Abu Dhabi'de 55 ayrı bina ve 23 galeri bulunuyor. Bulunduğu toprakların alçak katlı, yalın mimarisine referans veren proje dışarıdan basit-beyaz yapılar dizisi olarak okunuyor.

İddialı projenin merkezinde 180 metre açıklığındaki büyük kubbe bulunuyor. Kubbenin karmaşık geometrik yapısı, sekiz farklı katmanda çeşitli ebat ve açılarda tekrarlanan 7.850 yıldızdan oluşuyor.

Bölgenin yakıcı sıcaklığı yıldızların arasından süzülürken, boşluklardaki filtreler "ışık yağmuru" adı verilen etkiyi oluşturuyor.

Kubbe her biri 110 metre aralıklı dört adet görünmez iskele tarafından destekleniyor.

Kubbe aynı zamanda bir takım çevresel amaçlara da hizmet ediyor. Esas olarak, açık hava meydanını ve altındaki binaları güneşin sıcağından koruyan gölgelik örtüsü olarak işlev görüyor.

Kubbenin bu işlevi, ziyaretçilere galeriler, sergiler, çocuk müzesi, oditoryum ve restoran arasında rahatça dolaşmalarına imkan veriyor. Üst örtünün yarattığı gölge aynı zamanda kapalı binaların her birinin enerji tüketimini de düşürüyor.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
MURTAZA / 9 Eylül 2017, 08:43
 
fisherman / 8 Eylül 2017, 14:38
TDK
kıskançlık, -ğı
a. Bir kimse bir üstünlük gösterdiğinde veya sevilen birisinin, başkası ile ilgilendiği kanısına varıldığında takınılan olumsuz tutum, günücülük, hasetçilik, hasetlik, hasutluk: “Tıpkı senin gibi onun kıskançlığından fevkalade korkuyorum.” -R. N. Güntekin.

Güncel Türkçe Sözlük
kıskançlık İng. jealousy
Başka bir kişinin bize göre bir üstünlük gösterdiği ya da sevilen birisinin başkası ile ilgilendiği kanısına varılınca takınılan tutum ve duyulan duygu.

BSTS / Ruhbilim Terimleri Sözlüğü 1974
 
MURTAZA / 7 Eylül 2017, 14:06
Bu tasarımdan anladığım kadarıyla Jean Nouvel'in ilginç cinsel eğilimleri var.

Biraz Mondrian, biraz eğimli yüzeyler, Arap işlemeleri biraz modernizm biraz tarih yoğun ego yakışıklı Araplar havalı videolar
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler