+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Atatürk Kültür Merkezi'nin Yeni Projesi Tanıtıldı

Atatürk Kültür Merkezi'nin Yeni Projesi Tanıtıldı

Kaynak: Hürriyet
6 Kasım 2017, 13:34
  defa okundu.

Yıkılarak opera binasına dönüştürülecek olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) projesinin tanıtımı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yapıldı.

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın kurucusu ve Murat Tabanlıoğlu’nun babası Hayati Tabanlıoğlu tarafından tasarlanan Atatürk Kültür Merkezi ana fonksiyonları olan opera ve bale için hizmet verecek çağdaş salonların yanı sıra, çok kapsamlı bir kent kültür yapısı olarak, bugün, 21. yüzyılın başında, ve bu günün imkan ve yaklaşımlarıyla, yeniden İstanbul’a kazandırılıyor.

Haliç Kongre Merkezi'nde Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un ev sahipliğinde düzenlenen tanıtım toplantısına, milletvekilleri, belediye başkanlarının yanı sıra, aralarında sanatçılar Orhan Gencabay, Ajda Pekkan ile modacı Cemil İpekçi'nin de yer aldığı kişiler katıldı. Toplantıda "Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Projesi"nin tanıtıldığı bir video yayınlandı. Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş yeni AKM'nin 2019'da açılacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Taksim Meydanı'nın hepsinin yayalaştırılacağını ve araç trafiğinin tamamen yer altına alınacağını söyledi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: "Gerek mimarımız Murat bey, gerekse diğer arkadaşlarımız Atatürk Kültür Merkezi'nin yapılışından bugüne kadar geçirdiği süreci çeşitli yönleriyle, gerek ikili görüşmelerimizde gerekse burada ifade ettiler. Sizlerin de gördüğü gibi Atatürk Kültür Merkezi, maalesef talihsiz bir mekandır. İlk gündeme geldiği 1930'larda başlayan macerası yaklaşık 40 yıl sonra ancak 1969 yılında fiziki gerçekleşmeyle sonuçlanabilmiştir. Açılışının üzerinden bir yıl geçtikten sonra ise bu defa yangın felaketi sebebiyle kapılarını tekrar kapatmak zorunda kalmıştır. 1977'de yeniden yapılışının ardından depreme dayanıksız olduğunun ortaya çıkmasına kadar verdiği hizmetler elbette önemlidir. 2007 yılından itibaren farklı kurumlar tarafından yapılan incelemeler bu binanın artık kullanılamayacağını göstermiştir. Bu yapının yıkılıp yeniden inşaasına karşı direnişin, kültür sanat hassasiyetinden değil ideolojik saplantılardan kaynaklandığını gayet iyi biliyoruz. Protestolar, davalar, kampanyalar ve onca kavga gürültünün ardından sonunda nihayet bilimin, aklın, mantığın yoluna gelinmiştir. Bugün tanıtımı yapılacak projeyle, Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkılarak yeniden inşa süreci başlamış oluyor. Türkiye 10 yıl önce yapması gereken bir işe ancak bugün başlayabiliyor. Bundan dolayı çok üzgünüm. Çünkü çoktan biz AKM'yi bitirmiş ve milletimizin hizmetine sunmuş olacaktır."

Atatürk Kültür Merkezi'nin yeni projesinin, binanın mimarı Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu Murat Tabanlıoğlu çizdi. Murat Tabanlıoğlu, "2019 yılında bu bina bu şekle girecek. İlk opera binası olarak yapılırken daha sonra kültür binası olması istenmişti. İçinde konser tiyatro sahneleri vardı. Yeni yapılan bina, içindeki opera binası 2 bin 500 kişilik olacak, dünyanın en büyük operaları arasına girecek. Aynı zamanda 800 kişilik konser salonu, tiyatro salonu, oda tiyatrosu, kütüphaneler, kafeler ve restoranlar olacak. Bizim 365 gün kullanabileceğimiz bir bina olacak. Bir önemli şey daha var. Operalar genellikle zengin ailelerin gittiği bir yerdi. Ama artık operalar hepimizin gittiği, baleler hepimizin gittiği yer olmalı. Tüm cepheyi aynı zamanda içeride temsiller yapılırken burada çeşitli balelerin, operaların dışarda gösterilmesi için büyük bir dev ekran haline getireceğiz. Bunun dünyada uygulamaları var ama bu en güzeli olacak. Bu kültür sokağımız AKM'nin içinden 365 gün insanların gezebileceği, kitap okuyabileceği, tiyatrolara gidebileceği bir bölge. Burası bence cıvıl cıvıl İstanbul'un yeni merkezi olacak. Binanın en üst noktasında bence İstanbul'un en güzel lokantası olmalı."

Haberin tamamına buradan ulaşılabilir. 

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Eray Mutlu / 4 Şubat 2018, 23:43
Binanın opera salonundaki küre kısmı olmasa tanıtım videosu olmayacak, opera salonu olmasa da kültür merkezi diyemeyeceğiz. Kültür Merkezi görünümlü bir AVM projesi yapılmış, güzel süslenmiş ama biz bunu yer miyiz, yemeyiz hocam
 
Ozzy Oz / 12 Kasım 2017, 10:56
Önünde fotoğraf çektirsem bayağı like alırımlık bina olur
 
Ozzy Oz / 12 Kasım 2017, 10:55
yapıya baktığımda nedense cumhurbaşkanlığı sarayımsını anımsatıyor
 
Mert Ekin / 10 Kasım 2017, 21:32
yarım küre sonuçta bir kubbe... akp son dönem atatürkçü açılımının mimari yansıması... ortayol...
 
Yunus Engindeniz / 10 Kasım 2017, 10:35
Kürenin kesitle karşılaştırıldığında bir ölçek sorunu var.
 
MURAT KAAN SALCIGIL / 9 Kasım 2017, 03:26
Gunun sonunda ulkemizdeki mimarinin ancak ikdarin ve kapital’in cizdigi sinirlar icinde var olabildiginin en iyi ornegi olmus. Taksim meydani ve AKM Turkiye’de halkin en hassasiyet duydugu kamusal alanlardan biri. Bu kadar tepeden inme yontemlerle donusmesi Turkiye’de mimarlik adli haneye buyuk bir eksi olarak gecer.

Aslinda tasarimin olumlu veya olumsuz yanlarini tartismaya pek gerek yok ama Dunya’da yapilan diger ornekleri gordukten sonra, cok da insani heyecanlandiran bir proje olamamis. Yine kacirilmis bir sans aslinda.
 
Tarık Tarkan / 7 Kasım 2017, 23:34
AKM bu kadar gündemdeyken Hayati Tabanlıoğlu'nun orijinal tasarımı hakkında bilgi sahibi olmak faydalı olabilir : https://goo.gl/3iKBG6
 
Emirhan Altay / 7 Kasım 2017, 22:04
Okullarda okutulan en disiplinli ders restorasyon koruma derseridir heralde. 1. grup anıt bi yapıya böyle yapmaya kalkarsanız kalırsınız. Ya anıtlar kurulu bizi kandırıyor bu yapı aslında anıt falan değil dandik bi bina yada okulda bizi kandırıyorlar anıt olmak hiç önemli değil istediğinizi yapın önemli olan erkin propagandasıdır. Bu ülkede çok daha iyi işler çok daha iyi yöntemlerlede yapıldı takip etmeyen bu konuda karar alıcı olmamalı hatta hiçbir zaman böyle almamalı. Durum demokrasi anlayışını da gayet net göstermiştir. Ben istediğimi yaparım, kendi kanunumuda sallamam, Tavır budur. Yapı belkide tartışılacak son meseledir.
 
Cem Çakaloğlu / 7 Kasım 2017, 15:12
Filmin bir bölümünde Türkiye'nin parlak imajına dalarken, sanki Türkiye biraz kırpık gibi. Ben mi paranoya yaptım bilemedim tabi ama doğuda eksiklik var. Bence bu lansman projeden daha önemli. Bence tabi...ben..ben...

Birde Tabanlıoğlu Mimarlık mı, Emre Aroalt Mimarlık mı yapmış projeyi karar veremedim. Hepsi birbirine benziyor artık. Kafalar temiz. Eski, çağdan uzak. Kafalar Çiçek yahu.
 
Oğuz Emre Bal / 7 Kasım 2017, 13:50
Murat Tabanlıoğlu'nun kim olduğunu ve başarılarını mimarlık dünyasında herkes aşağı yukarı biliyordur zaten. Bu proje özelinden konuşacak olursak, bu bölge halka mal olmuş bir alandır ve bu sebepten eğer yeni bir yapı yapılacaksa yarışma ile yapılması gerekmektedir. Yok eski yapıyı çok beğeniyorsak, ya restore edelim ya da aynısını yapalım.Yine proje özelinde konuşacak olursak, bu yapıyı başarılı buluyorsanız, dünyada da neler oluyor bitiyor biraz takip etmenizi öneririm. Türki cumhuriyetlerde bile daha nitelikli cesur ve ilham verici projeler var. Üzgünüm ama Tabanlıoğlu ölçeğinde mimar çalıştıran bir ofis için böyle bir projeyi yapmak 1 günden daha fazla sürmemiştir herhalde...
 
Tüm Yorumları Göster
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler