+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Şehir Merkezinde Çok Katmanlı Bir Yapı

8 Kasım 2017, 14:30
  defa okundu.

H Arquitectes tarafından gerçekleştirilen ve çeşitli fonksiyonlara ev sahipliği yapan proje, yirminci yüzyılın başlarında kurulan bir cam fabrikasının izlerini cephesinde taşıyor.

Şehir Merkezinde Çok Katmanlı Bir Yapı

Fotoğraflar: Adrià Goula

Üçgen planlı bu kamusal tesis bünyesinde, dil standardizasyonu için bir konsorsiyum, yetişkinler için bir eğitim merkezi ve bir otel barındırıyor. Yapının üç cephesinden ikisi, Anglasola Sokağı üzerinde 1913 yılında kurulmuş ve miras listesinde yer alan eski Planell Cam Fabrikası'ndan kalıntılar ile tanımlanıyor.

Binanın üçgen şekli ve sınıflandırılmış cepheleri, alanın tamamının yapı tarafından işgal edilmesini engelliyor. Ancak yapı, kentsel dokunun ayrılmaz bir parçası olarak hareket ederek bulunduğu parselin tamamını verimli bir şekilde kullanabiliyor. Elde edilen avlu, strüktüre ve yapının tarihi değerlerine uyum gösteriyor, binadaki sınıflar için doğal aydınlatma sağlıyor, ısı ve ses için bir bariyer oluşturuyor.

Kışın temiz havanın bina içerisinde dolaşımını sağlarken, bir yandan da ısı kaybını kontrol altında tutabilmek hayati önem taşıyor. Yaz aylarında ise ısının dağılımı yoğun hava akımlarıyla sağlanmalı ve dışarıdan gelen temiz hava ile döngüye sokulmalıdır. Bu nedenle projede, avludaki mevcut çapraz havalandırma sistemi devre dışı bırakılarak bina içerisindeki havanın çatılar aracılığı ile dikey olarak dolaşımı sağlandı.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler