+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

San Francisco'da Şeffaflık Algısı ile Oynayan Yapı

14 Mayıs 2018, 13:41
  defa okundu.

San Francisco’nun hızla gelişen So-Ma (South of Market) bölgesinde, Tayland doğumlu sanatçı ve mimar Raveevarn’ın kısa süre önce kendisi için tasarladığı çalışma ve yaşam alanı tamamlandı.

San Francisco'da Şeffaflık Algısı ile Oynayan Yapı

Eski endüstri alanları ile iç içe geçmiş deneysel tasarımların sayısı her geçen gün artıyor. Raveevarn'ın çalışma ve yaşam alanı da bu kategoriye girebilecek projelerden biri.

Raveevarn tasarımında, kentsel çevre ile bağını korurken aynı zamanda güvenli ve özel bir alan yaratıyor. Dışarıdan bakıldığında iki katlı, neredeyse küp şeklindeki yapı aldatıcı bir şekilde basit görünse de, avlulu binanın içine girildiğinde yapının katmanlı mimarisi ön plana çıkıyor. En dıştaki katman, hareli desenler gibi ışık illüzyonları meydana getiren delikli alüminyum panellerden oluşuyor.


Yapı, opak katılıktan; şeffaf, hafif ve ince bir görünüme geçebilen cephesiyle gündüz ve gece boyunca görünümü değişen bir mimariye sahip. İç mekandaki hacimler akışkan bir yapı gösterirken,  çarpıcı renklere sahip duvarlar iç mekânı yönlendiriyor ve yol gösteriyor.
Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler