+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Katar Ulusal Müzesi Açıldı

28 Mart 2019, 16:56
  defa okundu.

Mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan müze bugün açıldı.

Katar Ulusal Müzesi Açıldı

Katar Emiri Tamim bin Hamad bin Khalifa Al Thani himayesindeki Katar Ulusal Müzesi bugün yapılan törenle açıldı.

11 galeride yer alan kalıcı sergiler ziyaretçileri Katar yarımadasının milyonlarca yıl önceki jeolojik tarihinden başlayarak, adım adım ülkenin bugününe getiriyor. Katar Ulusal Müzesi ülkenin geçmişi ve kültürüne ek olarak, Katar halkının da sesi olmayı amaçlıyor. Müze, yaratıcılık ve toplumsal katılım için bir merkez olmanın yanı sıra Katarlılar'a eğitim alanında farklı fırsatlar sunarak ülkenin kültür vizyonuna katkıda bulunmayı hedefliyor.

52 bin metrekarelik geniş bir alan üzerine kurulu Katar Ulusal Müzesi’nin merkezinde modern Katar’ın kurucusu Abdullah bin Jassim Al Thani’nin (1880-1857) restore edilen sarayı yer alıyor. Bu bina geçmişte aileye ev sahipliği yaparken, aynı zamanda yönetim merkezi olarak da kullanılıyordu. Daha sonra Katar Ulusal Müzesi’ni barındıran bina, günümüzdeki galeri deneyiminin odak noktasını oluşturuyor.


Katar Ulusal Müzesi, ‘Başlangıç’, ‘Katar’da Yaşam’ ve ‘Modern Katar Tarihi’ adlı üç bölüm ve 11 galeriden oluşuyor. Ziyaretçilerin yolculuğu Arap Yarımadası’nın ve doğal ortamının oluşumundan başlayarak, çöldeki ve deniz kıyısındaki doğal mirastan, modern Katar’ın politik gelişimine, petrolün keşfine ve Katar’ın günümüzde dış dünyayla olan ilişkilerine kadar geliyor.

Sözlü tarih filmleri, arşivlerden çıkarılan fotoğraflar, haritalar, metinler, modeller ve dijital öğrenme istasyonlarının yanı sıra Katar tarihinden ve kültür mirasından bir seçki, hikayeyi oluşturuyor. Katar Ulusal Müzesi tarafından, objeleri bütünlemek ve deneyimi canlandırmak için uluslararası sinema yapımcılarına bir dizi kısa film de sipariş edildi.

Heval Zeliha Yüksel'in Katar Ulusal Müzesi İzlenimleri

Heval Zeliha Yüksel'in Arkitera'nın Instagram hesabında yaptığı paylaşımları burada bulabilirsiniz. 

Jean Nouvel Müzenin Strüktürü Hakkında Konuşuyor

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Jean Nouvel müzenin strüktüründen söz ediyor.

Arkitera (@arkitera)'in paylaştığı bir gönderi ()

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Hasan Balcı / 9 Nisan 2019, 08:07
Yapının strüktüründen önce esinlenme kaynağını merak eden varsa internette:
"desert rose rock" diye aratabilir
(bağlantı koyamadım)
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler