+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Europa Nostra Ödülleri’nin 2019 Yılı Kazananları Açıklandı

21 Mayıs 2019, 16:23
  defa okundu.

Avrupa Kültürel Miras Ödülleri'nde bu sene ödüle layık görülenler arasında Türkiye'den Boğaziçi Üniversitesi Gözlükule Araştırma Merkezi ve Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul Şubesi'nin Kültürel Mirasın Vekilharçları projesi bulunuyor.

Europa Nostra Ödülleri’nin 2019 Yılı Kazananları Açıklandı

Avrupa Kültürel Miras Ödüllleri / Europa Nostra Ödülleri'nin 2019 yılı sahipleri belli oldu. Bu duyuru Avrupa Komisyonu ve Avrupa'nın önde gelen kültürel miras ağı olan Europa Nostra tarafından yapıldı. Bu yıl 16 ülkeden 25 ödül, koruma, araştırma, üstün hizmet, eğitim ve farkındalık yaratma alanlarında üreten projelere verildi. Ödüle layık görülenler arasında Türkiye'den Restorasyon uzmanı yüksek mimar Saadet Sayın tarafından tasarlanan Boğaziçi Üniversitesi, Tarsus - Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi ve Alman Arkeoloji Enstitüsü İstanbul Şubesi'nin Kültürel Mirasın Vekilharçları/ Stewards of Cultural Heritage projesi de yer aldı. İstanbul'daki bir Alman enstitüsü tarafından yürütülen Kültürel Mirasın Vekilharçları projesi "Eğitim, Beceri Geliştirme ve Farkındalık Yaratma" kategorisinde ödüllendirilirken Boğaziçi Üniversitesi Gözlükule Araştırma Merkezi "Koruma" dalında ödülün sahibi oldu. Ödül kazananlarla ilgili detaylı bilgi ve görsellere buradan ulaşabilirsiniz.

Kazananlar 29 Ekim akşamı Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un himayelerinde Avrupa Komisyoneri Tibor Navracsics ve Maestro Plácido Domingo'nun evsahipliğinde Avrupa Miras Ödülleri Töreni'nde ödüllendirilecekler. Yedi büyük ödül sahibi (herbiri 10.000 Euro ile ödüllendirilecek) ve Halk Seçimi Kazananı bu törende duyurulacak.

Avrupa'dan ve dünyanın diğer yerlerinden vatandaşlar Halk Ödülü seçmelerine buradan oy vererek katılabilirler.

Ödül alan projelerin tam listesi:

Koruma Dalında
Montreuil Şatosu, Bonnin, FRANSA
Mutso Suriçi Yerleşimi, GÜRCİSTAN
Kutsal Kefen Şapeli, Torino, ITALYA
Saint Bavo Katedrali, Haarlem, HOLLANDA
Kraliçe Louise Adit Kompleksi, Zabrze, POLONYA
Arkeolojik Kalıntılar Sergileme Pavyonu, Celje, SLOVENYA
Lithica, s'Hostal Taş Ocağı, Menorca, İSPANYA
Elhamra, Partal Sarayı İbadethanesi,Granada, İSPANYA
Zafer Kapısı, Santiago de Compostela, İSPANYA
Ortaçağdan kalma Tithe Ahır/Ambarı, Ingatorp, İSVEÇ
Yr Ysgwrn Çiftliği, Trawsfynydd, Galler, BİRLEŞİK KRALLIK
Boğaziçi Üniversitesi Tarsus-Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi, Mersin, TÜRKİYE.

Araştırma Dalında
Solak 1: Öngörülü Arkeoloji Modeli, ERMENİSTAN/İTALYA
VERONA: OpeN Access'de Van Eyck Araştırmaları, BELÇİKA
RomArchive - Roma Sayısal Arşivi, ALMANYA

Üstün Hizmet Dalında
VVIA - Flaman Endüstriyel Arkeoloji Birliği, BELÇİKA
Fortidsminneforeningen –Norveç Ulusal Vakfı, NORVEÇ
Léonard Gianadda, Martigny, İSVİÇRE.
Eğitim, Beceri Geliştirme ve Farkındalık Yaratma Dalında
TUMO Yaratıcı Teknoloji Merkezi, Erivan, ERMENİSTAN
Tarih Radarı 1938, Viyana, AVUSTURYA
Betina Ahşap Gemi Yapımcılığı Müzesi, HIRVATİSTAN
Anıt Avrupa, Berlin, GERMANY
Kültürel Mirasın Vekilharçları, ALMANYA
Yunan Kültür Yolları, Atina, YUNANİSTAN
Müşterektopraklar: Alpler'de Kültürel Topluluklar Haritası, Parco Nazionale Val Grande, ITALYA
Le Dimore del Quartetto, Milano, ITALYA
Kraliyet Sofrasında Bir Yer, Varşova, POLONYA

Türkiye'den projelere dair kısa açıklama:


Boğaziçi Üniversitesi Tarsus-Gözlükule Kazıları Araştırma Merkezi, Mersin, Türkiye

Tarsus'ta 19. yüzyıldan kalma terk edilmiş bir çırçır fabrikası, gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sonrası, arkeolojik araştırmalar ve halkın katılımı için yeniden tasarlanmış çağdaş bir merkeze ev sahipliği yapıyor. Geçmişte pamukların tohumlarının ayrıldığı sanayi kompleksi, bugün şehrin merkezinde yer alan Gözlükule höyüğünde araştırmalar yapan Boğaziçi Üniversitesi kazı ekibine hizmet veriyor. Proje, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ve katkıları ve T.C. Kalkınma Bakanlığı fonlarıyla Boğaziçi Üniversitesi tarafından finanse edildi.

Gözlükule höyüğünden çıkarılan eserlere yönelik konservasyon ve restorasyon çalışmalarının yürütüleceği modern bir laboratuvar ve eser arşiv depolarının kazandırıldığı merkezde; kazı evi, kütüphane, çalışma odası, açık mutfak ve yemek alanı, ulusal ve uluslararası konferansların düzenlenebileceği konferans salonu ve sergi salonu yer almaktadır.

Restorasyon uzmanı yüksek mimar Saadet Sayın yönetiminde, sürdürülebilir tasarım projesi Apaydın Mühendislik ile, uygulama çalışmaları ise SAYKA İnşaat ile gerçekleştirilen proje; kompleksin mimari, mekânsal ve estetik değerlerini ortaya çıkartırken, yapının endüstriyel miras eseri olarak sahip olduğu özgün tarihsel karakterini de koruyor.

Merkez, araştırmacıların ve yerel toplumun ihtiyaçlarını karşılayarak kentin çağdaş yaşamına yeniden entegre edildi. Jüri, "yapının en az tarihi kadar orijinal olan yeni işlevine" hayran kaldığını belirterek, "araştırmalar, basit ve işlevsel mimariye sahip yapı kompleksinin Avrupa tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu göstermiştir. Ek olarak, dönüştürülmüş sanayi miras alanının kentsel alana işlevsel entegrasyonu, bulunduğu çevrenin dönüşümüne katkıda bulunmaktadır" dedi.

Kompleksin enerji ihtiyaçları için geliştirilen yenilikçi teknolojiler, kültürel miras alanlarının sürdürülebilir dönüşümü için bir model oluşturmuş, kazı ekibi tarafından eserleri temizlemek için kullanılabilecek yağmur suyunu depolamak için yeni bir sistem geliştirilmiştir. Bunun yanında elektrik ve sıcak su, çatıdaki güneş ve fotovoltaik paneller tarafından sağlanmakta, bu uygulamalar sayesinde araştırma merkezinin tüm enerji ve sıcak su gereksinimleri güneş enerjisi tarafından karşılanmakta ve böylece kompleksin karbon ayak izini büyük ölçüde azaltmaktadır. Jüri, "nitelikli malzemelerin kullanıldığı bu müdahale, yapıyı geleceğe taşıyor" diyerek bu yaklaşımın "21. yüzyılın sürdürülebilirlik gereklilikleri ile baş etme konusunda oldukça iddialı" olduğunu ifade etti. 


Photo: Berna Polat, DAI - Istanbul, 2018

Kültürel Mirasın Vekilharçları projesi, Almanya (bu proje Türkiye'de yürütülmekte, ödüllere ise Almanya'dan başvurmaktadır)

Suriye'deki devam eden iç savaş, yüzbinlerce insanın hayatına mal olmuştur. Suriye'nin gözden ırak bazı bölgelerindeki insanlar hala kayıp ya da kuşatma altındadır; diğer yandan yaklaşık 5,6 milyon kişi başka ülkelere göç etmek zorunda kalmıştır. Çatışmalar, paha biçilmez değerdeki kültürel mirasın zarar görmesine de yol açmıştır. Archaeological Heritage Network çatısı altında yürütülen "Stunde Null – Kriz sonrası için bir gelecek" adlı proje dizisinin bir parçası olan ve hem Dışişleri Bakanlığı hem de Gerda Henkel Vakfı tarafından desteklenen Stewards of Cultural Heritage Projesi; Türkiye'de yaşamakta olan Suriye kültür mirası uzmanlarına eğitim imkanı sunarak Suriye'deki kültürel mirasın korunmasına katkıda bulunmak amacıyla tasarlanmıştır. UNHCR verilerine göre Türkiye, diğer ülkelere kıyasla daha fazla sayıda mülteciye – Türkiye nüfusunun % 4,5'una denk gelen yaklaşık 3,62 milyon insana – ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından organize edilen, aynı zamanda bazı Türk ve Alman üniversiteleri tarafından desteklenen proje kapsamında beş bursiyer seçilmiştir. Suriye'de politik bir çözümün bulunmasının ardından ülkelerinin yeniden inşası için eğitilmeleri amacıyla bursiyerlere çeşitli beceriler ve deneyimler kazandırılmıştır. Ayrıca bu proje, uluslararası anıt koruma alanında da kariyer sahibi olmaları yolunda bursiyerlere destek vermektedir. Jüri, programı şu cümlelerle anlatmaktadır: "Bu program; birçok paydaşı biraraya getirip bütün Avrupa için önemli ve aktüel bir meseleyi ele alan, hem uluslararası hem de ortak çalışmaya dayalı mükemmel bir eğitim programıdır. Göç etmek zorunda bırakılmış kalifiye Suriyeli nüfusun Avrupa'da barındırılması konusunda ortaya çıkan karmaşık sorunlara odaklanmaktadır. Aynı zamanda bu kişilerin, kültürel varlıkların korunması ve yeniden kullanılması ile ilgili mevcut işleyişe entegre olmaları için gereken donanıma sahip olmalarını hedeflemektedir".

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
sami yaylalı / 21 Mayıs 2019, 21:50
Tebrikler boğaziçi üniversitesi. Kültürel mirasın vekilharçları projesi de oldukça ilginçmiş.
 
 
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler