+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

AKM 29 Ekim 2013'te açılacak

Yazar: Umut Erdem
Kaynak: Hürriyet
18 Mayıs 2012, 09:29
  defa okundu.

İstanbul Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin tadilatı için açılan ihaleyi 70 milyon lira teklifle alan Yeni Yapı-Taca Ortaklığı inşaata başlıyor. Bina, 29 Ekim 2013'e yetiştirilecek.

Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) güçlendirme, tamirat ve tadilat işleri için yapılan ihale sonrasında ilk çalışmalara dün başlandı. Bakanlık AKM'nin tadilat işleri için 9 Nisan'da bir ihale gerçekleştirdi. 15 firmanın katıldığı ihaleyi, 70 milyon lira ile en iyi teklifi veren Yeni Yapı-Taca Ortaklığı kazandı. Yeni Yapı daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin Taca İnşaat da Haliç Kongre Merkezi'nin yapımında yer almıştı. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından dün şirkete yer teslimi yapıldı. Bakanlık, firmadan 540 gün sonra, 29 Ekim 2013'te, AKM'nin özgün yapısına sadık kalınarak restorasyonunu tamamlanmasını istedi.

AKM'nin restore edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sabancı Vakfı arasında da sponsorluk protokolü imzalanmıştı. Bu doğrultuda restorasyon sürecinde Sabancı Vakfı 30 milyon lira katkıda bulunacak.

Mahkemelik olmuştu

Haziran 2008'de boşaltılan AKM için Temmuz 2009'da ihale yapıldı. Tadilatın başlangıç tarihi 1 Ocak 2009 olarak belirlendi. 1 Ekim 2009'da biteceği açıklandı. Temmuz 2009'da, Tabanlıoğlu Mimarlık Bürosu'nun hazırladığı projenin uygun olmadığı gerekçesiyle Kültür Sanat-Sen'in açmış olduğu dava çerçevesinde, mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Kültür Bakanlığı buna itiraz etti. Üst mahkeme de yürütmeyi durdurma kararının kaldırılmasını reddetti.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler