+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

Lüks Semtlerdeki Arsa Sahiplerine "2/3 Baskısı"

Kaynak: Milliyet
31 Ağustos 2012, 10:40
  defa okundu.

Kentsel dönüşüm yasasını abartılı yorumlayan bazı müteahhitler kat maliklerine 'Afet yasası çıktı, gelin benimle anlaşın, aksi halde 2/3 kuralıyla yerlerinizi neredeyse bedavaya alırım" diye baskı uyguluyor.

Kentsel dönüşüm yasasının devreye girmesiyle birlikte yasadaki bazı maddeleri bahane gösteren bazı müteahhitler vatandaşlara 'benimle anlaşın' baskısı yapmaya başladı. Ellerinde sözleşmelerle vatandaşların kapısını çalan bazı müteahhitlerin 'Afet yasası çıktı, gelin benimle anlaşın, aksi halde 2/3 kuralını işletirim ve yerlerinizi neredeyse bedavaya alırım" dediği öğrenildi. Özellikle İstanbul'un değerli lokasyonlarında bu durumlar yaşanırken, Bağdat Caddesi'nde de benzer durumların yaşandığı ifade ediliyor.

Vatandaşların da yasayı tam olarak bilmemeleri nedeniyle bu sözleşmelere imza ettiği belirtiliyor.

Yasa ne diyor?
Kentsel dönüşüm yasası kapsamında bir binanın yıkılabilmesi için binanın ya riskli alanda yer alması ya da depreme dayanıksız raporunun olması gerekiyor. Bu durumda da riskli alanda yer almayan ya da riskli yapı ilan edilmeyen bir taşınmazla ilgili Kat Mülkiyeti Kanunu'nun oy birliği kuralı hâlâ devam ediyor. Yani bir binanın yıkılıp yeniden yapılması için tüm kat maliklerin onayı gerekiyor.
Fakat bazı müteahhitler 2/3 kuralını sanki tüm binaları ilgilendiriyormuş gibi göstererek, sözleşmeye yanaşmayan kat malikleriyle anlaşmaya çalışıyor.

'Maddeler çarpıtılıyor'
Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz da, yasadaki bazı maddelerin bazı müteahhitler tarafından çarpıtılarak kullanıldığını belirterek, "Riskli alanların veya rezerv yapı alanlarının belirlenmesi yetkisinin Bakanlar Kurulu'nda olduğunu ve bu kararın çıkabilmesi için de birçok sürecin geçmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

"Riskli yapıların tespiti içinse belediye, inşaat, jeoloji, jeofizik odaları, yapı denetim kuruluşları direkt yetkili oluyor. Ayrıca mimar ve mühendis odaları kanuna göre kurulmuş tüzel kişiler de Bakanlık tarafından lisans aldıkları takdirde bu tespiti yapabilecekler. Riskli yapı tespiti için maliklerden herhangi biri de masrafı ödeyerek talepte bulunacak. Her şey bitip riskli yapı ilanı kesinleştikten sonra yıkım süreci başlıyor. Yıkım konusunda maliklerin yıkıma 'evet' veya 'hayır' deme şansları yok. Bunun yerine idare maliklere '60 gün içinde sen yık, aksi halde gelip yıkarım' ben yıkarsam da bu bedeli senin tapuna hissen oranda yansıtırım' diyor."
3/2 kararının ancak binanın yıkılıp yeni proje yapılacağı zaman gündeme geldiğinin altını çizen Kiraz, "Hak sahipleri 2/3 oranında uzlaşamazlarsa 1/3'ün payı öncelikle açık arttırma suretiyle diğer maliklere teklif ediliyor. Bunu alan olmazsa da acele kamulaştırma yolu ile idare bu hisseleri satın alıyor ve yeni yapılacak projenin ortağı oluyor" dedi.

'MÜLKİYET HAKKINA TECAVÜZ'

Kentsel dönüşüm yasasını düzenleyen yönetmelikteki bazı noktaları atlayan ve kanunu kendi lehine abartılı yorumlayan bazı müteahhitlerin sözleşmeleri şimdiden kat maliklerine sunmalarının büyük hukuk felaketlerine yol açacağını vurgulayan Kiraz,
"Daha önemlisi, bu mülkiyet hakkına açık bir tecavüzdür" dedi.

Uydurma sözleşme uyarısı

Kiraz, kentsel dönüşümü planlayan yönetmelikte çıkan ilginç noktalardan birisinin de kiracılara 1 yıl orada oturduklarını belgelemeleri halinde uygulama yapıldığında taşınmaz verilebileceği yönündeki madde olduğunun altını çizerek, "Bu birçok suiistimali beraberinde getirebilir. Çok değerli taşınmazlarda uydurma kira sözleşmelerinin ortaya çıkması söz konusu olabilir. Kişilerin bu taşınmazlara hak sahibi olmak için de devletin belirlediği rakam genelde düşük olduğu için bu rakamı ödeme şansı getirilebilir" uyarısını yaptı.

Dünya Mimarlık Festivali'nde finalde yarışıyor

Alişan Çırakoğlu ve Ilgın Avcı ortaklığından oluşan Çırakoğlu Mimarlık, Abdullah Gül Üniversitesi Kampusu projesiyle Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri'nde Geleceğin Projeleri / Eğitim Yapıları kategorisinde finale kaldı. Bu yıl 65'in üzerinde ülkeden rekor sayıda katılımın yaşandığı Dünya Mimarlık Festivali Ödülleri'nde toplam 33 farklı kategoride yarışacak olan projeler "The World Building of the Year 2012" ve "Future Project of the Year 2012" ödüllerini almak için aralarında Moshe Safdie, Ben Van Berkel, ve Juergen Mayer H gibi isimlerin de bulunduğu jüri karşısında sunum yapacak.

Londra merkezli EMAP Media Group tarafından düzenlenen ve 3-5 Ekim tarihleri arasında Singapur'da beşincisi gerçekleştirilecek olan Dünya Mimarlık Festivali, mimarlık dünyasının en önemli etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor.
Proje sunumlarının yanı sıra sergi, panel ve seminerlere de sahne olacak olan Dünya Mimarlık Festivali'nde ödüller 5 Ekim Cuma günü açıklanacak.

Kente uygun tasarlandı
Çırakoğlu Mimarlık'ın Dünya Mimarlık Festivali'nde yarışacak olan projesi, Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi tarafından 2011 yılında açılan davetli yarışmayı kazandıktan sonra inşa edilmeye başlandı. Kampusun 2015 yılından itibaren hizmete girmesi planlanıyor.
Kayseri'nin doğusunda, şehir merkezinin dışında yer alan yerleşke alanında kentsel anlamda da bütünlük gösteren bir fiziksel çevre tasarımı amaçlandı.

Depremzedeye 45 günlük süre

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremzedeler için yapılan 15 bin 323 konutun hak sahiplerine halkın huzurunda çekilecek noter kurasıyla dağıtılacağını, kura işlemlerinin 23 Ekim'e kadar tamamlanacağını bildirdi.
Van ve çevresinde 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen deprem nedeniyle konutları yıkık-ağır derecede hasar gören afetzede ailelerden Hak Sahibi kabul edilenlere verilmek üzere, AFAD tarafından Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na yaptırılan konutların dağıtımları için Van Valiliği'ne gerekli yetki verildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Van AFAD Deprem Konutları hak sahiplerine teslim ediliyor.

Başbakanlık AFAD tarafından yaptırılan 15 bin 323 konut hak sahiplerine, halkın huzurunda çekilecek noter kurası ile dağıtılacak. Kura işlemleri 23 Ekim 2012 tarihine kadar tamamlanacak. Konutların teslimleri ise Van Valiliği tarafından yapılacak. Yasa uyarınca Hak Sahibi adına kurada çıkan konutun 45 gün içerisinde teslim alınması gerekiyor. Buna göre teslim alınmadığı zaman hak sahipliği sona erecek.

'Katlanılabilir' üniteleri Afrika'da tanıttı

Vefa Group'un büyük inşaat şirketlerinin çözüm ortağı olan markası Vekon, Interbuild Africa 2012 Fuarı'na katıldı. Fuarı ziyaret eden sektör profesyonellerinin nakliye maliyetlerinde önemli avantajlar sağlayan demonte sistem yaşam konteynerlerine ve katlanabilir süper pratik yaşam ünitelerine büyük ilgi gösterdiğini belirten Vekon Pazarlama ve Satış Direktörü Özgül Yücel, pek çok firma ile büyük işçi kamplarını kurmak için görüşmeler gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Yücel, Güney Afrika'nın Johannesburg şehrinde 15–18 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen Interbuild Africa 2012 Fuarı'na katılan firmanın, fuardan yeni iş bağlantılarına imza atarak döndüğümü belirtti. İki yılda bir düzenlenen Interbuild Africa Fuarı'na 2010 yılında da katıldıklarını hatırlatan Yücel, Güney Afrika'nın yanı sıra Afrika'nın ortası ve güneyindeki pek çok ülkeden ziyaretçilerin geldiği bu yılki fuarda Vekon standının yine yoğun ilgi gördüğünü söyledi.

Güney Afrika'dan yoğun talep
Özgül Yücel, Güney Afrika'daki iş ortaklarının desteğiyle verimli bir fuar geçirdiklerini belirtti.
Madenleri ile dikkat çeken Güney Afrika'da özellikle madencilik ile uğraşan firmaların nakliyede büyük avantajlar sağlayan demonte sistem yaşam konteynerlerine ve katlanabilir süper pratik yaşam ünitelerine ilgisinin büyük olduğuna işaret eden Yücel, pek çok maden firması ile büyük işçi kamplarını kurmak için görüşmeler gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!
7 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Haberler