+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
America’s Cup Building

America’s Cup Building

16 Ocak 2015, 15:30
  defa okundu.

2006 yılında tamamlanan David Chipperfield tasarımı America's Cup Building, deniz yarışlarının izlenebildiği teraslarıyla limanın gelişiminde önemli bir rol oynuyor.

America's Cup Building "Yelkenler ve Rüzgarlar" ile beraberindeki parkı; dünyanın önde gelen deniz yarışlarından 2007 Amerika Kupası için buluşma noktası olmuştu. 

2005 Haziran ayında yarışmayı kazanan proje 11 ay içerisinde inşa edildi ve parkıyla birlikte 2006'nın Haziran ayında başarılı bir şekilde açıldı. Valensiya'nın sanayi limanı düzenlemesinin en önemli parçasını oluşturan yapı, Amerika Kupası takımlarına ve sponsorlarına bir merkez sağlarken, halk için de yarışları izleyebilecekleri bir buluşma merkezi oluşturuyor.


Fotoğraf: Duccio Malagamba

15 bin m2'lik otoparkın üzerinde bir park daha yer alıyor. Yapının bir kuyruk gibi limana doğru uzanan platform kısmında ise seyircilerin kullanabileceği barlar, restoranlar ve bilgi noktaları bulunuyor. Platformlar; deniz yarışı kurslarının verildiği alanın limana bağlandığı yeni kanala bakıyor. Kuzeydeki 100 bin m2'lik park, kıyı şeridi ile kenti bağlıyor. 10 bin m2'lik betonarme bina denize uzanan ve gölgelik alanlar yaratan yatay düzlemlerden oluşuyor. 15 metreye kadar çıkma yapan döşemeler her katı çevreleyerek kesintisiz bir görüş sağlıyor. Yapının %60'ını açık alanlar oluşturuyor.

Binanın giriş katı, VIP etkinlikler için bir fuaye alanı oluştururken, aynı zamanda kanala bakan bir restoran ile bar da bu alanda bulunuyor. Birinci kat; barındırığı dükkanlar, bar, terası ve parka bağlanan ayrı rampasıyla tamamen kamusal bir alan. İkinci ve üçüncü katlar ise "Foredeck Club", restoran, sağlık yaşam merkezi gibi VIP tesisleri ile America's Cup Management, Louis Vuitton ve Consorcio Valencia 2007'ye ait salonlar barındırıyor. 

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

Künye
Proje Yeri: Valensiya, İspanya
Yardımcı: b720 Arquitectos
Peyzaj Mimarlığı: Wirtz International
Statik Projesi: BOMA, Grupotec
Mekanik Projesi: Grupotec
Elektrik Projesi: Grupotec
Proje Başlangıç Yılı: 2005
Proje Bitiş Yılı: 2005
İnşaat Başlangıç Yılı: 2005
İnşaat Bitiş Yılı: 2006
İlgili Projeler