+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Yeni Bordeaux Stadyumu

Yeni Bordeaux Stadyumu

9 Haziran 2015, 11:30
  defa okundu.

Çok sayıda ince kolonu ve basit formuyla öne çıkan Herzog & de Meuron tasarımı Yeni Bordeaux Stadyumu 2015 yılında tamamlandı.

Yeni Bordeaux Stadyumu hafif ve açık bir strüktüre sahip. Sadeliği ve geometrik basitliği anıtsal bir his yaratıyor. Klasik bir tapınak ile benzerliği şüphesiz, fakat yüksek bir kaide yerine kullanılan merdivenler stadyumda içeri ile dışarı arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor. Merdivenler üzerinde yükselen çok sayıda kolon açıklık ile erişilebilirliği vurgularken, ziyaretçilere stadyuma girerken ve çıkarken eşlik ediyor. 

Proje sürecinde en çok dikkat edilen strüktürün Bordeaux kentsel peyzajıyla entegrasyonu olmuş. Strüktür ve kolonların geometrik düzeni stadyum çevresindeki patika ve ağaçların oluşturduğu desenleri yansıtıyor. Bu stadyum aslında göl kıyısı boyunca uzanan sergi merkezine yakın, açık ve düz bir alan yaratma isteğiyle tasarlanmış. Bordeaux'nun tarihi kesiminde yer alan binalardan alınan ilham; formların sadeliği, ölçeğin ve malzemelerin homojenliği ile sınırlı kalmış. Mimarlar tarihi yapıları kopyalamak yerine onlardan öğrenmeyi tercih etmişler.

42 bin kişilik stadyum kapasite ve kullanım açısından esnekliğe sahip olmakla birlikte tüm ziyaretçiler için ortalama bir görüş mesafesi sunuyor. Yapıda sadece ragbi ve futbol maçları değil, aynı zamanda konserler ve çeşitli programlar da yer alabiliyor.

Zemin seviyesinden yükselen stadyumda, alt kotta tüm programları içinde barındıran simetrik bir hacim oluşturulmuş. Bu kaide, doğu ve batıya dağıtılmış VIP bölümleri, oyunculara ayrılmış alanlar ve basın için ayrılmış kısımlardan oluşuyor. Mimari formun basitliği ise zemin kotta izleyici akışını ve yönlendirmesini kolaylaştırıyor. Yapı keskin kenarlı dikdörtgen bir çatıyla kapatılmış. 

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!


Henüz yorum yapılmamış!

Künye
Proje Yeri: Bordeaux, Fransa
Proje Tipi: Stadyum
Proje Tipi Grubu: Rekreasyon / Spor
Peyzaj Mimarlığı: Michel Desvigne Paysagiste
Aydınlatma Projesi: Agence ON
Mekanik Projesi: Egis Bâtiments Sud-Ouest
Elektrik Projesi: Egis Bâtiments Sud-Ouest
Akustik Projesi: IdB Acoustique
Yangın Güvenlik Danışmanı: SSI Coor
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 186.910 m2
İlgili Projeler