+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Cella Bar

Cella Bar

12 Kasım 2015, 13:54
  defa okundu.

Mimari projesini FCC Arquitectura'ın ve iç mekan tasarımını Paulo Lobo'nun yaptığı Portekiz'deki Cella Bar, eski bir yapıya farklı dilden konuşan bir yaratık gibi eklemleniyor.

FCC Arquitectura ve Paulo Lobo, yeni bar projesini anlatıyorlar:

Proje hali hazırda var olan ve yıllardır kullanılmayan bir yapının yenilenip genişletilmesini kapsıyor. Eski yapının duvarları, çatısı ve kapı çerçeveleri yenilendi; bunlar dışında herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Orijinal bina mümkün olduğunca korundu. Binanın iç hacimleri, değişen kullanıma cevap verecek şekilde, baştan kurgulandı.


Eski binaya eklenen yeni hacim ise çağdaş bir yaratık gibi tamamı ile farklı bir dile sahip. Eklentinin organik ve dinamik yapısı içine gömülü olduğu eski binanın dik açılı klasik estetiğiyle tezat oluşturuyor.

Binanın plastiği hem form hem de malzeme açısından oldukça zengin. Çevresini saran doğa yapıya ilham kaynağı oldu. Adanın şekli, kayalar, balinalar ve şarap fıçıları…

Yeni hacim, yeri için biçilmiş bir kaftan, devasa bir heykel gibi araziye oturtuldu.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Lp KTC / 13 Kasım 2015, 13:15
Azmi Bey, nitelikli bir balıkçıda olması gerekenleri kısa ve net biçimde tariflemiş. Yazık etmişler canım binayı. Ne o öyle TAHTA parçaları falan... :))
 
Azmi Açıkdil / 12 Kasım 2015, 20:18
Bunca zahmet. şıngıllı çatı, yanlara rulo naylon, kirli deniz suyuyla sözde temizlemiş çöplü balık: Balıkçı restoranının suyu mu çıkmış?
 
 
Künye
Proje Yeri: Portekiz
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
Ana Yüklenici: Esfalto Britas
Fotoğraf: FG+SG
Proje Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 407m²
İlgili Projeler