+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.
Mokyeonri Ahşap Müzesi

Mokyeonri Ahşap Müzesi

10 Kasım 2017, 14:03
  defa okundu.

Wood Museum Yarışması'nda birinci olan ahşap müzesi projesi, ahşabı deneyimlemek üzerine yaratıcı bir yorumun nasıl yakalanabileceğini sorguluyor.

softarchitecturelab, projeyi anlatıyor:

MOKYEONRI, ahşabın çeşitli özelliklerini hissettiren bir dizi mekansal deneyimi tanımlayan, farklı kökenlerden gelen ağaçlar arasındaki uyum anlamına geliyor.

Kore Orman Servisi tarafından hazırlanan mevcuttaki ahşap müze projeleri, ahşap hakkında basmakalıp yorumlamalardan ibaret, genellikle sadece ahşabın kullanıldığı ve ahşap hakkında yüzeysel bilgilerin verildiği çalışmalardır. Bu doğrultuda mevcuttaki ahşap müzeler, insanların ilgisini kolayca çekememekte ve ahşap kültürünü tanıtabilmek üzerine çok da yardımcı olamamaktadır.

Mevcuttaki ahşap müzelerinin aksine bu proje, ahşabın ve ağacın deneyimlenmesi üzerine yaratıcı bir yorumlamanın nasıl yakalanabileceğini irdeliyor. Ayrıca yapının mimarisi, arboretumu görmeye gelen çok sayıdaki mevsimlik ziyaretçinin yaratmış olduğu koşullara da uyum sağlıyor.

Tüm bunlara dayanarak projenin kendisi, bağımsız bir sergi alanı olmaksızın, ahşabı ve ağaçları hissedebileceğimiz, koklayabileceğimiz, görebileceğimiz ve duyabileceğimiz bir sergi alanı olarak tasarlandı. Tasarım stratejisi, Incheon Grand Park'taki arboretumun simgeleştirilmesi ve ormandaki ağaçların algılanabilmesi üzerine kurgulandı. Mimari soyutlama, yapraklar arasından süzülen ve Ambience Wall (4m x 30m interaktif ahşap panel) vasıtasıyla rüzgara göre yönlendirilen güneş ışığının kullanımı ile çalışmada kendine yer edindi. Böylece, ziyaretçilerin ağaçları ve ahşabı farklı boyutlarda birçok duyu ile deneyimlemesi sağlandı.

The Ambience Wall, yapının bulunduğu konumdaki hava durumu ve insan faaliyetlerine bağlı parametrelerin yansıması ile iç mekanda eş zamanlı bir ambiyans yaratıyor. Bu özellik sayesinde, bireylerin mimari ile etkileşime geçmesi ve iç ile dış mekanlar arasında birlikteliğin kurulması sağlanıyor. 

Mekânsal deneyimlerdeki yaratıcı ve yenilikçi gelişmeler, ahşap için farkındalık ve kültürel katkı sağlayabilir. Ayrıca bu gelişmeler, ahşap ve doğa için sahip olduğumuz hayallere dokunarak da bize ilham verecektir.

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Ozzy Oz / 12 Kasım 2017, 11:13
zemindeki ahşaba basabilir miyiz?
 
 
Künye
Proje Ofisi: softarchitecturelab
Proje Tipi: Müze
Proje Tipi Grubu: Kültür
Mimari Proje Ekibi: Eunju Han
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 524358 m²
Toplam İnşaat Alanı: 1173 m²
İlgili Projeler