+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

"Konut ya da Ofis Olarak Ayırmıyoruz, Asıl Değişken Kullanıcı ve Mekanlar"

5 Temmuz 2018, 12:33
  defa okundu.

Tuna ile Ofis Sohbetleri'nin yeni konukları Gönye Tasarım'dan Gönül Ardal ve Yelin Evcen.

"Konut ya da Ofis Olarak Ayırmıyoruz, Asıl Değişken Kullanıcı ve Mekanlar"

Cemal Çobanoğlu'nun moderatörlüğünü yaptığı söyleşi serisinin ikincisine Gönye Tasarım'dan Gönül Ardal ve Yelin Evcen; Tuna Ofis'ten Hatice Engür ve Günce Tuna Sancar konuk oldu. Söyleşide günümüzde iç içe geçen fonksiyonlar, değişen yaşam ve çalışma alışkanlıkları, sosyal medyanın kişiler ve kurumlar üzerindeki etkisi ve endüstri 4.0 ile hayatımızda nelerin değişeceğine dair pek çok konu konuşuldu.

2010 yılında İsimlerinin İlk Hecelerinden Oluşan GÖNYE Tasarım'ı Kurdular

Çobanoğlu'nun ilk olarak Gönye Tasarım'ın nasıl kurulduğunu sorması üzerine Gönül Ardal, bir inşaat firmasına ait 7 adet örnek dairenin yapılması işi için Yelin Evcen ile bir araya geldiklerini, bu projeyi başarıyla tamamladıktan sonra bu çalışmanın diğer işleri için referans oluşturduğunu söyledi. İlk projelerinin örnek daire olmasının devamında benzer projeleri getirdiğini, bir yandan özel projeler ve uygulama yaptıklarını da ekledi.


Nidapark Seyrantepe

Cemal Çobanoğlu'nun günümüzde ne tür projeler yaptıklarını sorması üzerine, Yelin Evcen yaptıkları işlerin markalı konut projelerinin satış ofisi ve örnek daireleri ile tüm daire tiplerinin yerleşim çözümlerini, uygulama projelerini, lobilerini ve kat koridorlarını, sosyal tesislerini kapsadığını belirtti. Bunun dışında ofis projeleri de yaptıklarını belirtti.


Yedi Mavi

Ofis tasarlamak ile konut tasarlamak arasındaki farklar ve benzerlikler sorusu üzerine Gönül Ardal, konut ya da ofis diye ayırmadıklarını asıl değişkenin kullanıcı ve mekanlar olduğunu söyledi.


38. Cadde

"Fonksiyonlar İç İçe Geçti"

Yelin Evcen, ofislerin de artık ev rahatlığında tasarlandığını, bu benzerliğin otellerde de olduğunu dile getirdi.

Evcen'in "fonksiyonların iç içe geçmiş olması" yorumu üzerine Çobanoğlu, bu konuda Tuna Ofis'in çalışmalarını sordu. Tuna Ofis Satış Direktörü Hatice Engür, ofis mobilyası ve ev mobilyasının giderek birbirine benzediğini ve kurum olarak "home office" mobilyası ürettiklerini dile getirdi.


Sade


Nar


BEN

Söyleşinin tamamını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Tuna Ofis: http://www.tunaofis.com/

Gönye Tasarım: http://www.gonyetasarim.com

Reklam

Yorumlar
Yorum bırakmak için giriş yapmalısınız!
Cem Y. / 22 Temmuz 2018, 23:14
Mimarlıktaki uygulamalarına dair bazı çalışmalar kısa sürede popüler olacaktır. Yalnızca biz değil, Amerika ve Rusya'da da bu konuda çalışan ekipler tanıyoruz.
 
Cem Y. / 22 Temmuz 2018, 23:09
Cemal Bey, yalnız araştırma değil hergün deneylerini de yapiyoruz. Aldığı öğretileri geliştiren ve zekasinı üstünleştirene kısaca üstün zeka diyoruz, yapay zeka taklit eder. İnsan aklının ötesinde değil.
 
Cemal Çobanoğlu / 19 Temmuz 2018, 16:46
Cem Bey selamlar,

Yapay zeka konusunda ne ben, ne de katılımcılar uzman olduğumuzu iddia etmiyoruz, benim sorularımla yönlendirdiğim, fakat spontane gelişen, tasarım hakkında ya da tasarım ile ilişkilendirilen sohbetler bunlar.
Öte yandan, yapay zeka, bizi taklit eder ya da yapay zeka üstün zeka olamaz diye bir şeyin de doğru olmadığını -uzman olmayan- konuyu takip eden bir kişi olarak söyleyebilirim. Aldığı öğretileri geliştiren, zekasını üstünleştiren örnekleri araştırırsanız bulabilirsiniz.
 
Cem Y. / 9 Temmuz 2018, 08:49
Yapay zeka ile ilgili yorumlar tabi ki komik. Biraz daha araştırmak gerekiyor.
Yapay zeka tabi ki tasarım yapabilir ve yapıyor da. Biz Ankara'daki bir kafe tasarımımızın mekansal yerleşimini kendi kodladığımız, 2 boyutlu ilkel bir yapay zeka programına tasarlattık. Müşterimiz bu tasarımın bir bilgisayardan çıktığını anlayamadı, bu da yapay zekanın başarısı demektir. Bu konudaki çalışmalarımız iki konu üzerine yoğunlaşıyor: yapay zeka mı; yani bizi taklit edecek tasarımcı mı, yoksa üstün zeka mı; yani bizden daha doğru tasarım yapan zeka mı? Yapay zeka denemelerimiz estetik kurguları ön plana alırken (bunu bizden öğreniyor) üstün zeka henüz yalnızca işlevselliği ön plana çıkarıyor. Tasarım yapabilen üstün zekaya ulaşmak hedeflerden biri ancak çok zorlayıcı bir süreç, ve bu süreçte karşımıza çıkan en büyük problem mevcut mimari programların bu simulasyon yazılımlarıyla birlikte henüz çalışamıyor oluşu. Ama 2029'a kadar biz ya da başkaları tarafından çoktan geliştirilmiş olacaktır.
 
 
Künye
30 gün içinde en çok
Okunan Yorumlanan
İlgili Söyleşiler