+ Arkitera'nın gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
veya ile bağlan.

1. Ödül, Bakırköy Belediyesi Hizmet Binası ve Çevresi Davetli Yarışması

Mimarlarımızın meslek hukuku konusundaki bilgileri hayal kırıklığı yaratacak kadar yetersiz. (Ama üzülmeyelim milletvekillerinin, hukukçuların, doktorların da yetersiz) Öncelikle proje oldukça iyi. Fakat konumuz bu değil. Kamu ihale mevzuatına göre bir kurum ya ihaleye çıkar, yada yarışmaya. Mevzuatımızda davetli, sınırlı yarışma diye bir kavram yok. Ön yeterlikli bir yöntem var, ama anlaşılan burada uygulanan bu değil. Burada belediye birkaç firmayı çağırmış, bunlardan ön proje istemiş ve gelen çalışmalardan birini uygulamak için seçmiş. Ortada yönetmelik, usul, jüri yok. Bu nedenle buna "yarışma" denemez. Olsa olsa "teklif alma" yöntemi denir. Bir ihtimal bir miktar da para ödemiş olabilir. O ödemeyi nasıl muhasebeleştirdiler bilinmez. Bazı idareler doğudan temin usulüyle ihaleye çıkıp, aynı anda birkaç ekipten proje elde edip, bunların birini seçip, kendince bir yol bulmaya çalışıyor. Ancak bu yöntem genellikle iktidar partisinden belediyelerce daha kolay yapılıyor. Belediye muhalefet partilerinden bir belediye ise, sonuç Sayıştay denetimi oluyor.

Şimdi gelelim ihalelere. KİK mevzuatı uyarınca farklı ihale usulleri var. Bunlar işin bedeline göre belirleniyor. Danışmanlık adı altında "belli istekliler" arasında uygulanan yöntemde, önce ön yeterlilik aşaması gerçekleştiriliyor, başvuran firmalardan eleme yapılıyor. Bu ihale yönteminde firmaların mali teklifleri ve teknik teklifleri değerlendiriliyor ve iş bir matematik hesaplama sonucunda veriliyor. Fiyatı en yüksek olanın teknik puanı yüksekse işi alma şansı var. Ancak diğer yöntemlerde (açık, ve pazarlık) iş en ucuz teklf verenin üzerinde kalıyor.

Burada acaip olan yarışma yapmak istemeyen idarelerin, neden yarışma gibi yöntemler aradıkları? Cevap çoğu kez yarışmalardaki "telif hakları şemsiyesinin" idareleri korkutması. Üzücü ama gerçek de bu.
2 saat önce
Arkitera com çok çeşitli meseleleri yarışma olarak kabul ediyor ve yayınlıyor bunda hiçbir sorun yok, zaten olsa da Yarışmayla Yap’ı ilgilendiren bir durum yok. Ancak Yarışmayla Yap’ın gündemini nelerin oluşturacağı, hangi yarışma ile ilgileneceği önemli.

Kısaca şöyle: Bizim Yarışmayla Yap olarak gündemimize girmesi için Yarışmayla Yap numarası alması gerekiyor. Peki Yarışmayla Yap numarası nasıl alınabilir? Aslında bunun kuralı da basit sayılır iki şey söyleyebiliyoruz: Kamu İhale Kanunu’nun ilgili yönetmeliğine göre açılmış yarışmalar numarayı zaten otomatik olarak alıyor. Buna ek olarak Mimarlar Odası ya da TSMD yarışma yönetmeliğine göre açılmış yarışmalar da numara alabiliyor. Ancak bu yönetmeliklere göre açılmış her yarışma numara almayabilir bu bir kenarda hatırda bulunsun.

Belli yönetmelikler çerçevesinde açılan yarışmalara ek olarak hiçbir yönetmeliğe bağlı olmayan ancak yüksek nitelikli olarak düzenlenmiş yarışmalar var. Buna örnek olarak 2016 ya da 2015'te düzenlenen Alman Lisesi yarışması ya da buna benzer Kimse Yok mu Vakfı'nın düzenlediği Sahra Okulları Yarışması var idi. Yarışmayla Yap numaralandırma sisteminden hatta belki YY’ın ortaya çıkmasında önce düzenlenmiş olan ve kendisi zaten kendisine yarışma bile demeyen Yenikapı Yarışması da nitelikli düzenlenmiş yarışmalardan bir tanesi idi. O zamanlar numaralandırma sistemi yürürlükte olsa idi Yarışmayla Yap numarası alırdı. Yenikapı Yarışması ne Kamu İhale Kanunu ne de Mimarlar Odası mevzuatına göre düzenlenmemişti ancak yüksek nitelikli bir yarışmaydı.

Yarışmayla yap numaralandırma sistemini oluşturmamızdaki temel amaç yukarıda anlattığım örneklerdeki ikircikli durumları çözmek, garip işleri Yarışmayla Yap ilgi alanına almamak içindi. Böylece mesela Yarışmalar Raporu’nda ne yayınlayacağımızı biliyoruz, Yarışmayla Yapanlar Buluşuyor’da kimlerin sunum yapacağını düşünmemize gerek kalmıyor vesaire.

Şimdi buradan gelelim Bakırköy Yarışması’na.

Bakırköy Belediye Hizmet Binası projesinin elde edilme süreci yarışma olarak adlandırılamaz mı? Adlandırılabilir bunda hiçbir sakınca yok. Terminolojik bir tartışma içinde asla olmak gereksiz. İdare, mimar ya da yayıncı yarışma olarak ifade etmek isteyebilir. Hayır bu bir yarışma değildir demek oldukça eski kafalı bir durum.

Bakırköy Belediye Binası proje elde etme sürecine Yarışmayla Yap numarası almayacak.

Neden?

Şundan dolayı: Bir kamu kurumu herhangi bir şekilde davetli yarışma düzenleyemez bunun hiçbir yasal zemini yok Türkiye Cumhuriyeti yasalarında.
Bir takım alengirli işler yapmadan bunu yapmasının herhangi bir mevzuatı yok. Peki o zaman bir belediye nasıl davetli yarışma yapıyor olabilir: Hepsine aynı projeyi çizdirip doğrudan temin ile belli bir para ödeme şansları yok. Neler olabilir?

1- Başka bir şeyi çizmiş gibi gösterip bu projenin çizilmesi sağlanabilir

2- İdare herhangi bir şekilde yarışmacılara ödeme yapmaz tasarım göndermelerini ister ancak ödeme yapmayacağız der.

3- Gizli ya da kirli bir paradan irrasyonel yöntemlerle ödeme yapılır.

4- Anlaşma bir mimarlar yapılır, idare bu anlaşmada sen bize 5 alternatif çizeceksin der, o mimar diğer mimarlara işi verir.

Yazarken bile gerildim... Yorum yazmaya ne gerek.

Peki Yarışmayla Yap sadece bu nedenle mi numara vermiyor? Hayır değil, daha pek çok durum sayabiliriz, birkaç tane sıralayalım: Bu yarışma için ödeme yapıldı mı belli değil bir jürisi var mı belli değil jürisi Belediye Başkanı’ndan mı oluşuyordu beş tane bağımsız insan mı içindeydi belli değil mimarın telif haklarıyla ilgili olarak ne gibi bir durum içine düştüğü, kendilerine muvaffakatname imzalatılıp imzalatılmadığı belli değil bunun gibi pek çok olumsuz durum sayılabilir.

Ezcümle Yarışmayla Yap’tan numara alabilmek iyidir :)
14 Aralık 2016, 15:58
Faruk bey teşekkürler. Esasen burada önemli olan ön-yeterlilik, yabancıların pre-qualification dediği şey. Bunu geçemeyen ihaleye girmemeli bile. Tabi ki mimaride bunun yapılan projelerin m2'si ile değil kalitesi ile ölçülmesi gerekiyor. Ancak kalitede objektif bir şey olamadığından uygulanamıyor. Ancak özel firmalar bu nedenle nitelikli ihale yada davetli yarışma yapabiliyor, devlet ihale sistemi içinde imkansız...
13 Aralık 2016, 21:30
Ek bilgi olsun. Her ihalede alt limit hesaplanmak zorunda. Formülazasyonu da garip birşey. Şahsen kendim yaptığım için biliyorum :)
Ama baya alt seviyede olduğu için o kadar kıran çıkmayabiliyor. O kadar kıran da çıktığı var.

İdari belli istekliler arasında seçim yapmak için, belli şartlar isteyebilir, benzer iş deneyimi, m2 sınırı vs. Ama birçok firma var ki, bu gibi standartları yerine getirmek için ciddi çaba harcarken, ihale ile işi aldıktan sonra benzer çabayı göstermez. Proje üstünde değişiklik yaptıramazsınız, daha fazlasını isteyemezsiniz, bazılarından sıtkınız sıyrılır. Yeni ihale yaparsanız, o firmalar almasın diye dua edersiniz...
13 Aralık 2016, 17:10
Murat bey, benim bildiğim ihalelerde hep sistem böyle işledi, örneklerine kendim şahit oldum, mimari ihale, 8-10 teklif, tek aşamalı, en düşüğüne direkt verildi... Atıp tutmuyorum, siz atıp tutuyorsunuz. Başka yöntemleri de vardır belki dediğiniz gibi, ben onlara denk gelmedim. Ancak 100% sizin dediğiniz gibi değil, benim dediğim gibi yapılan birçoğuna şahit oldum. O nedenle laflarınıza dikkat ediniz, atıp tutan, yanlış bilgi yayan sizsiniz bu durumda...
13 Aralık 2016, 12:05
İhalelerde en ucuz teklifi verene işi vermiyorlar. Bilip bilmeden atıp tutmayınız. Belli bir formül ile alt limit ile üst limit belirleniyor. Limitte kalanlar arasından değerlendirme yapılıyor.
13 Aralık 2016, 11:12
Mesele şu ki, bu bir yarışma değil. Bu, kurumun uygun gördüğü kişilerden teklif alınması ve bu tekliflerin, yine kurumun uygun gördüğü kişi veya kişilerce değerlendirilmesi süreci. Bir mevzuata dayanmıyor, resmi bir ilanı ve jürisi yok.
Arkitera gibi proje yarışmalarına adeta varlığını adamış bir kurumun haberin başlığına "yarışma" yazması bile abesle iştigal geliyor bana.
Sonuçta ne mutlu ki yarışmalarda çok iyi işler çıkaran Kolektif Mimarlar tarafından tasarlanan bir proje ve gayet de iyi duruyor. Uygulanan yöntemle herkesin "bu da ne böyle?!" diyeceği bir projenin seçilmemiş olması ise yalnızca işin şans boyutu.
13 Aralık 2016, 11:04
en azından yarışma yapmış, davetli de olsa, bu da bir ilerleme... ihaleye de çıkabilirdi ki en ucuz teklifi verene yaptırırlardı, kalitesini de düşünün o zaman... belli ki belirli bir kaliteyi, standardı yakalayalım demişler, güzel bir gelişme...
12 Aralık 2016, 16:44
Bir Belediyenin kendi hizmet binasını nasıl davetli yarışma ile elde edebildiğini merak ettim açıkçası. Mevzuatta var mı böyle bir yöntem? Yoksa bu da Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin "Stadyum Yarışması" (!) gibi bir şey mi?
12 Aralık 2016, 15:49

Açık Sahalar Spor Kompleksi

Planda, cephedeki hareketin bir kısmı uygulansa daha iyi olabilirmiş.
6 saat önce
demir doğrama işleriniz itina ile yapılır. cnc tezgahımızda lazer kesim, punch, levha büküm ve her türlü perporce işleri için hizmetinizdeyiz.
13 Ocak 2017, 19:10
Siradan bir plan cozumune cizgidisi cephe giydirmek bence o cephenin arkasina saklanmak oluyor.bende katiliyorum,zorlama cephe etkisi hemen anlasiliyor...
13 Ocak 2017, 11:36
zorlama bir cephe
13 Ocak 2017, 11:01
Tebrikler . kesinlikle başarılı.

Edit: Bu mesleği bundan seviyorum herkesin farklı bir fikri olabiliyor.
12 Ocak 2017, 10:26

Harvard'dan Ücretsiz Online Mimarlık Kursu

edx'in sitesinden üyelik açıyorsunuz. Sertifikalı eğitimler için pasaport kopyanızla birlikte üyeliğiniz tamamlanıyor. Sertifikalı ve sertifikasız binlerce eğitim alabiliyorsunuz. Sertifikalı eğitimler için eğitime göre değişen bir ücret talep ediliyor, sertifikasız eğitimler ise ücretsiz. Yeni bir şey değil. Uzun yıllardır Coursera, edx, udacity bu tür eğitimler veriyor. Çok kaliteli eğitimler mevcut.
İlgiliyseniz edx org, coursera org, udacity com sitelerini inceleyin
7 saat önce
nasıl kayıt yaptırabiliriz şartları nelerdir. selamlar.
8 saat önce

"7 İklim 7 Bölge Mimari Proje Yarışması" Adana'da Hayata Geçiriliyor

Pek bir geleneklik göremedim ben bu projede..
11 saat önce

ÇŞB Kırsal Alanda Tip Projeleri Ortaya Çıkardı

Kültürel olarak bazı farkındalıklarda bulunmayı , kırsallık diye adlandırmak sığ bir düşüncedir. Bugün hangi ülkeye giderseniz gidin kafanızı kaldırdığınızda bu italyan mimarisi, bu alman mimarisi, bu ingiliz mimarisi diyip kendi ülkenize geldiğinizde binalara baktığınızda hiçbirşeye benzetemiyorsanız bunun adı kimliksizliktir. Bence modern binalarda da bu mimariler üzerinde çalışarak geliştirmeliyiz. Faydalı buluyorum.
12 saat önce
mimari devr-im.
15 Ocak 2016, 22:56
Hazırlanan projelerin tamamını görebileceğimiz linki yazabilirmisiniz bahar hanım.. ÇŞB sitesinde göremedim.

( buldum ) ;)
15 Ocak 2016, 15:19
Betonlaşıyoruz o halde kırsal görünelim.

Battıkça batıyor.
15 Ocak 2016, 11:39